Osoba, która ukończyła 18 lat nie ma prawa wybierania jeśli:
- jest ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu (osoby częściowo lub całkowicie pozbawione zdolności do czynności prawnych)
- jest pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu (osoby skazane, względem których sądy zastosowały dodatkowy środek karny czyli właśnie pozbawienie praw publicznych, co wiąże się z utratą czynnego prawa wyborczego)
- jest pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu. Aby to właśnie TS pozbawił praw wyborczych daną osobę to musi ona pełnić jedną z najwyższych funkcji w państwie jak np. być prezydentem, premierem, prezesem NBP, prezesem NIK, posłem lub senatorem albo zasiadać w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji.
Osoba, której przysługuje czynne prawo wyborcze i chce oddać swój głos w wyborach parlamentarnych musi pamiętać o dokumencie tożsamości, który koniecznie musi mieć przy sobie w lokalu wyborczym. Dokument ten musi posiadać również zdjęcie. Takim dokumentem może być dowód osobisty, prawo jazdy lub legitymacja studencka. Warto również, aby na dokumencie był również adres zamieszkania, ponieważ może się zdarzyć sytuacja, że dana osoba nie będzie ujęta w spisie wyborców. Jeśli taka sytuacja miałaby miejsce, to na podstawie adresu z dokumentu obwodowa komisja wyborcza musi sprawdzić w urzędzie gminy, czy dana osoba jest ujęta w rejestrze wyborców. Jeśli okaże się, że tak, to zostanie wówczas dopisana do spisu wyborców.
Zobacz także: Wybory 2015. Pojedynki jedynek w Warszawie. KANDYDACI. Wybory parlamentarne