Będziemy płacić mniej?   Wrzawa o składkę zdrowotną! Zandberg nie wytrzymał!

i

Autor: Beata Górka/Super Express & Paweł Jaskółka/Super Express Będziemy płacić mniej? Wrzawa o składkę zdrowotną! Zandberg nie wytrzymał!

Będziemy płacić mniej?

Wrzawa o składkę zdrowotną! Zandberg nie wytrzymał!

2024-07-25 18:49

Obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców to jeden z najważniejszych postulatów Trzeciej Drogi, która stara się wprowadzić zmiany w życie. – Koalicja 15 października powiedziała, że zostanie przywrócony sprawiedliwy sposób pobierania składki zdrowotnej i nie ma co się obrażać na swoje obietnice, tylko trzeba je realizować – przyznał w czwartek marszałek Sejmu Szymon Hołownia. – My się na to nie zgadzamy. Uważamy, że trzeba postępować dokładnie odwrotnie. Razem chce, żeby Polska wydawała 8 proc. PKB na publiczną ochronę zdrowia – apeluje z kolei Adrian Zandberg w rozmowie z „SE”.

Zmora dla przedsiębiorców

Kiedy rząd Zjednoczonej Prawicy wprowadzał nowe przepisy tzw. „Polskiego Ładu”, zmiany dotyczące naliczania składek zdrowotnych najbardziej dotknęły wówczas przedsiębiorców. Chcą oni powrotu do starych zasad, co po wejściu do Sejmu miała zagwarantować im koalicja Hołowni i Kosiniaka-Kamysza. Po koniec czerwca posłowie Trzeciej Drogi złożyli w Sejmie projekt ustawy zmieniającej zasady obliczania składki na NFZ dla osób objętych ubezpieczeniem zdrowotnym, ale powrót do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej znajdował się także w 100 konkretach Koalicji Obywatelskiej na 100 dni rządu. Kilka dni temu Polska 2050 zgłosiła autopoprawkę do czerwcowego projektu zmiany składki zdrowotnej, proponowanego przez Ryszarda Petru. Zamiast kwot ryczałtowych, będą one ściągane w stawkach procentowych od przeciętnego wynagrodzenia.

A. ZANDBERG: JESTEM ROZCZAROWANY TYMI RZĄDAMI

Razem mówi „NIE". 

Pomysły koalicjantów, co do obniżenia nakładów obywateli na fundusz zdrowotny nie podobają się jednak partii „Razem".My się na to nie zgadzamy. Uważamy, że trzeba postępować dokładnie odwrotnie. Razem chce, żeby Polska wydawała 8 proc. PKB na publiczną ochronę zdrowia. Chcieliśmy wpisać taki cel w umowie koalicyjnej, ale nie było na to zgody ze strony PO i Trzeciej Drogi, dlatego nie podpisaliśmy tej umowy i nie weszliśmy do rządu – mówi nam lider partii „Razem" Adrian Zandberg.

Sprawa jest bardzo prosta. W polskiej ochronie zdrowia potrzeba więcej pieniędzy, a nie mniej. Projekt Ryszarda Petru to prosta droga do tego, żeby były dłuższe kolejki do lekarza i żeby polskie szpitale działały gorzej. To jest zwijanie publicznego systemu ochrony zdrowia: zaoszczędzą bogaci, stracą schorowani emeryci – dodaje.

W galerii poniżej zobaczysz, jak mieszka lider Razem Adrian Zandberg:

Sonda
Składka zdrowotna powinna być:
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają