Premier Morawiecki o wojnie w Ukrainie

i

Autor: AP Premier Morawiecki o wojnie w Ukrainie

Wojna na Ukrainie. Przejmujące apele, ostre słowa i buczenie w Sejmie. "Polska jest solidarna z Ukrainą" [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO

2022-02-24 14:52

Wojna na Ukrainie. Premier Mateusz Morawiecki zdecydował o pilnym wystąpieniu w Sejmie w sprawie ataku Rosji na Ukrainę. "Sejm pracuje w stanie nadzwyczajnym. Czekamy na bardzo ważną ustawę o obronie Ojczyzny", ogłosiła marszałek Elżbieta Witek. Z różnych stron pojawiają się pytania, czy Polska jest w obecnej sytuacji bezpieczna, ale wielu ekspertów ogłasza, że "jesteśmy gotowi". Czy podobne słowa usłyszymy od premiera Morawieckiego? Będziemy Państwa informować na bieżąco. Poniżej zachęcamy do śledzenia relacji na żywo z wystąpienia szefa polskiego rządu.

Wojna na Ukrainie. Władimir Putin wydał rozkaz ataku na Ukrainę i w czwartek, 24 lutego, Rosja rozpoczęła inwazję na ten kraj. Rośnie liczba ofiar śmiertelnych i rannych, także wśród ludności cywilnej. Sytuacja staje się coraz bardziej dramatyczna. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił pilne wystąpienie w Sejmie, które odbędzie się 24 lutego o godz. 14:00. "Sejm pracuje w stanie nadzwyczajnym. Czekamy na bardzo ważną ustawę o obronie Ojczyzny. Jesteśmy gotowi do pracy w każdym czasie", przekazała marszałek Elżbieta Witek. Z wielu stron pojawiają się pytania, czy Polska jest bezpieczna w obecnej sytuacji, ale eksperci zapewniają, że jesteśmy gotowi na wszelkie scenariusze. Deklarujemy również pomoc dla Ukrainy. Czy podobne zapewnienia padną od premiera Morawieckiego? Wkrótce się okaże. W tym materiale, po rozpoczęciu wystąpienia, będziemy prowadzić relację na żywo i informować Państwa na bieżąco. Zachęcamy do śledzenia.

Aktualizacja, godz. 14:52: Dziękujemy za śledzenie relacji

Marszałek Terlecki wystąpił jako ostatni. Teraz ogłoszono przerwę. Dziękujemy za śledzenie relacji.

Aktualizacja, godz. 14:50: "W Polsce wiemy, co to znaczy samotnie walczyć o niepodległość"

Marszałek Terlecki wszedł na mównicę. "Ukraina walczy od rana o swoją wolność. My w Polsce wiemy, co to znaczy samotnie walczyć o niepodległość, w obronie Ojczyzny", mówi poseł PiS. "Domagamy się, apelujemy, żądamy solidarności z Ukrainą", dodał.

Aktualizacja, godz. 14:44: Paweł Kukiz: "Nie możemy się temu biernie przyglądać"

Paweł Kukiz z Kukiz'15 mówi, że nie możemy się temu biernie przyglądać. "Powinniśmy ze wszystkich sił wspomagać Ukrainę. (...) Musimy robić wszystko, by przed taką ewentualnością się zabezpieczyć (przed ewentualnym starciem z Rosją - red.)", mówi Kukiz.

Aktualizacja, godz. 14:42: "To bezprecedensowa, brutalna, krwawa napaść na niepodległe państwo"

Poseł Jarosław Gowin mówi o tym, że to, co robi Rosja jest bezprecedensową, brutalną, krwawą napaścią na niepodległe państwo, jakim jest Ukraina. "Musimy mówić jednym głosem. Przygotować się do akcji humanitarnej", apeluje. "Porozumienie będzie wspierało w tej kwestii wszystkie działania polskiego państwa i rządu, także proces pracy nad ustawą o obronie Ojczyzny", dodał.

Aktualizacja, godz. 14:40: Krzysztof Bosak przy głosie

Poseł Konfederacji, Krzysztof Bosak, na mównicy. "Czujemy współczucie, ale też odpowiedzialność za nasze państwo", mówi. "Nie było was wśród ludzi, którzy myślą odpowiedzialnie. Obrażaliście polskich żołnierzy, kiedy bronili naszej granicy przed Białorusią, chcieliście obniżenia wydatków na wojsko. A teraz jesteście pełni frazesów", powiedział ostro do opozycji.

Aktualizacja, godz. 14:36: Na mównicy Władysław Kosiniak-Kamysz

"Musimy iść w szyku, pokazać, że potrafimy powiedzieć 'nie', potrafimy pokonać wojnę i dyktatorów. Oczekujemy solidarności i odpowiedzialności w Polsce. Ciągłego obradowania Rady Bezpieczeństwa Narodowego, konsultacji z rządzącymi i deklarujemy, że będziemy współdziałać", apeluje Władysław Kosiniak-Kamysz.

Aktualizacja, godz. 14:31: Na mównicę wyszedł teraz Borys Budka, poseł PO

Borys Budka, poseł Platformy Obywatelskiej, apelował o współpracę ponad podziałami, choć nie obyło się bez przytyku pt. "przywróćmy w Polsce praworządność", co spotkało się z tupaniem i buczeniem ze strony partii rządzącej. Po tym wystąpieniu przedstawiciel Lewicy również zadeklarował chęć współpracy.

Aktualizacja, 14:27: "Przywrócimy wolność i niepodległość Ukrainy"

Mateusz Morawiecki zakończył swoje wystąpienie tymi słowami: "Razem z naszymi sojusznikami przywrócimy wolność i niepodległość Ukrainy. Niech żyje niepodległa Ukraina". Owacje na stojąco w Sejmie dla premiera Morawieckiego po jego wystąpieniu.

Aktualizacja, godz. 14:22: Przejmujące słowa Morawieckiego do obywateli Ukrainy

Premier Morawiecki wciąż występuje w Sejmie. "Dziś czas, w którym wśród wielu Polaków panuje wzburzenie, niepokój. To jest zrozumiałe. Ale musimy wykazać się jednością, działać na rzecz dalszego umacniania naszego potencjału obronnego. I to robimy. Jestem przekonany, że Polska jest dziś bezpieczna w ramach tego najsilniejszego sojuszu militarnego na świecie, jakim jest pakt północno-atlantycki", mówi premier. I zwraca się do obywateli Ukrainy: "Szanowni państwo. Ci, którzy w Polsce znaleźliście już pierwszy swój dom i ci, którzy macie tu drugi dom. I ci, którzy prawdopodobnie do Polski przybędziecie. Nie zostawimy was w potrzebie, jesteśmy razem z wami", podkreślił.

Aktualizacja, godz. 14:16 Premier: "Polska jest krajem w pełni bezpiecznym"

Premier Morawiecki mówi, że Władimir Putin wybrał drogę terroru. Zapewnia także, że Polska jest krajem w pełni bezpiecznym. "Od naszej zdecydowanej odpowiedzi zależeć będzie to, czy będziemy w stanie przywrócić integralność terytorialną Ukrainy", mówi. "Ten dzisiejszy poranek zmienił wszystko. Spowodował, że demony, o których zapominaliśmy, II wojny światowej, wojny, na powrót odżyły. Napaść, agresja, stały się faktem. Niewinni ludzie giną tuż za naszą wschodnią granicą", podkreśla premier.

Aktualizacja, godz. 14:12: Premier Morawiecki wszedł na mównicę Sejmu

Premier Morawiecki wchodzi na mównicę Sejmu i rozpoczyna przemówienie. "Dzisiejszy poranek przejdzie do historii jako dzień, w którym Rosja wybrała wojnę. Jako dzień, w którym jedno państwo w Europie zaatakowało drugie, bez najmniejszych powodów, żadnych prowokacji", zaczął Morawiecki. "To barbarzyństwo, z którym spotykamy się za naszą wschodnią granicą, musi spotkać się ze zdecydowanym odporem całego, wolnego świata", dodaje. "Ukraina walczy nie tylko o własną niepodległość, nie tylko o własną wolność, ale walczy również w imieniu całej Europy, o wolność całej Europy", kontynuuje,

Aktualizacja, godz. 14:09: Marszałek Witek apeluje o sankcje przeciwko Rosji

Potępiamy zbrodniczą agresję Rosji. (...) W tej dramatycznej sytuacji nie pozostawimy Ukrainy bez wsparcia. Sejm RP zwraca się do całej społeczności międzynarodowej o jak najszybsze wprowadzenie sankcji przeciwko agresorowi Federacji Rosyjskiej - zaczęła najpierw marszałek Elżbieta Witek.

Aktualizacja, godz. 14:07: Rozpoczyna się wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego

Po godz. 14:00 rozpoczęło się pilne wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie ataku Rosji na Ukrainę. Zostaną przedstawione najnowsze informacje i działania, jakie Polska planuje podjąć w tej sprawie.

Aktualizacja, godz. 13:44: Mieszkańcy Warszawy okazują wsparcie Ukrainie

Warszawa solidaryzuje się z Ukrainą. Na warszawskim ratuszu i wszystkich dzielnicowych urzędach, o ile to możliwe, zawisły dzisiaj obok polskiej, ukraińskie flagi. Na żółto-niebiesko podświetlony zostanie też Pałac Kultury i Nauki. Wszystkie działania mają na celu solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi wojną na terytorium naszego wschodniego sąsiada. Więcej tutaj: Wojna na Ukrainie. Na warszawskim ratuszu zawisła flaga Ukrainy. Tymczasem za 15 minut rusza konferencja prasowa premiera Morawieckiego.

Aktualizacja, godz. 13:34: Pilny komunikat polskiego MSZ. "Polacy, opuśćcie teren Ukrainy"

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje do Polaków przebywających na Ukrainie, że powinni jak najszybciej opuścić terytorium tego kraju z uwagi na atak Rosji. Dodatkowe zalecenie jest takie, by bezwzględnie zarejestrowali się w systemie Odyseusz i na bieżąco śledzili najnowsze informacje MSZ. Więcej przeczytacie tutaj: Wojna na Ukrainie. Pilny komunikat MSZ do Polaków. "Powinieneś bezwzględnie zarejestrować się w systemie Odyseusz"

Aktualizacja, godz. 13:24: Wojsko polskie pozostaje w gotowości

Siły zbrojne RP monitorują sytuację na Ukrainie. Jak informuje minister Mariusz Błaszczak, wojsko pozostaje w stanie podwyższonej gotowości od kilku tygodni w związku z napiętą sytuacją na Ukrainie. "Siły Zbrojne RP monitorują sytuacje. Wprowadziłem kolejny stopień gotowości w wydzielonych jednostkach. To standardowe działanie mające na celu utrzymanie gotowości Sił Zbrojnych", ogłosił Błaszczak.

O tym, co dzieje się aktualnie na Ukrainie, piszemy tutaj: Wojna na Ukrainie. Inwazja Putina ruszyła. Dziesiątki ofiar, bombardowane miasta. [RELACJA NA ŻYWO]

Sonda
Czy boisz się, że Rosja zaatakuje Polskę?
Leszek Miller: Putin rozbije się o granice NATO. Polska jest bezpieczna