Ludzie są przerażeni, bo spirala zadłużenia, w jaką wpadli przez rosnący kurs franka szwajcarskiego, sprawiła, że tysiącom osób grozi bankructwo. Ich zdaniem winne są banki, które lata temu proponowały kredyt we frankach szwajcarskich jako ten najbezpieczniejszy. Jednak kurs franka w ciągu kilku lat wzrósł z 2 zł do około 4 zł (obecnie wynosi 3,8 zł). Tysiące frankowiczów nie są w stanie płacić rat, poza tym są winni bankom o wiele więcej, niż pożyczyli. - Mamy już dosyć tej chorej sytuacji i bierzemy sprawy w swoje ręce! - zapowiada Tomasz Sadlik, szef stowarzyszenia Pro Futuris. Akcja "Zabierzmy nasze oszczędności z banków" ma na celu nakłonienie banków do korzystnego przewalutowania i ulżenia grupie 540 tysięcy frankowiczów. - Rząd w ogóle nie zwraca uwagi na nasz problem z kredytami we frankach, a nie chcemy, aby banki dalej nas łupiły! Szukamy więc innych środków nacisku - dodaje Sadlik.
Jak akcję komentuje Związek Banków Polskich? - Nie znam żadnej akcji nakłaniającej klientów do przenoszenia rachunku z banku do banku, ale jeśli się to dzieje w poszukiwaniu lepszej oferty, to rynek jest otwarty i bardzo konkurencyjny i na pewno znajdą się banki, które przygotują korzystną ofertę. Przestrzegam jedynie przed przenoszeniem pieniędzy do instytucji innych niż banki, nienadzorowanych, bo to może grozić utratą oszczędności. W polskim systemie bankowym nieustannie następuje ruch klientów pomiędzy bankami. Klienci poszukują korzystnych dla siebie ofert, np. dotyczących oprocentowania lokat albo kredytów. W ciągu ostatnich pięciu lat przeniesiono 82 tys. kont z banków do banków - mówi nam Przemysław Barbrich, dyrektor zespołu PR Związku Banków Polskich.
Do tego nawołują frankowicze:
Likwidacja ROR To dzięki naszym pieniądzom banki działają na rynku
Likwidacja lokatPieniądze z naszych lokat to dla nich ważne źródło środków na akcje kredytowe
Rezygnacja z kart kredytowych Każdy posiadacz karty kredytowej dobrze wie, ile banki na nim zarabiają
Rezygnacja z przesyłania pensji Czasem z konta nie da się zrezygnować. Ale nie trzeba wysyłać bankowi wszystkich pieniędzy
Przeniesienie się do banku, który nie dawał kredytu we franku To ostateczny cel akcji
Uważajmy przy zmianie
Po pierwsze, należy bardzo dokładnie przeczytać regulaminy i ofertę banku, do którego chcemy przenieść nasze oszczędności. Ważne jest też, w zależności od konkretnej umowy danej osoby ze starym bankiem, korzystne przeniesienie konta do nowego banku. Najlepiej, jeśli zrobi to za nas nasz nowy bank.
Zapisz się: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail