Przemysław Wipler wraca do polityki. Wystartuje do Sejmu

i

Autor: TOMASZ RADZIK / SUPER EXPRESS

Wybory w Polsce

Uwaga! Wipler mówi, co Konfederacja zrobi z 13. i 14. emeryturą po wyborach. Koszmar emerytów się ziści

2023-09-05 12:07

Wybory 2023 już niewiele ponad miesiąc. Partie prześcigają się w pomysłach, które mają zachęcić wyborców. Wiele w kampanii wyborczej mówi się o emerytach i ich potrzebach. Tymczasem Przemysław Wipler, który ma startować z listy Konfederacji grzmi: - Zlikwidujemy 13. i 14. emeryturę.

Przemysław Wipler w rozmowie na antenie radia RMF FM wyznał, jaki jest konkretny plan Konfederacji na czas po wyborach. Przede wszystkim podkreślił, że Konfederacja chce odsunąć od władzy Prawo i Sprawiedliwości, ale to nie znacz, że chce, by powrócił Donald Tusk: - Nas bardzo interesuje rządzenie, ale na naszych warunkach. Bardzo nam się podoba sytuacja, w której rząd, jakikolwiek rząd mniejszościowy, będzie zależny od naszych głosów. Nie będzie koalicji z PiS i nie będzie koalicji z PO. Idziemy do Sejmu po to, by być prawdziwą trzecią drogą - podkreślił Przemysław Wipler, który z Konfederacji startuje w Toruniu z pierwszego miejsca.

Taki plan po wyborach 2023 ma Konfederacja: Likwidacja 13. i 14. emerytury oraz ZUS

W rozmowie z Wiplerem pojawił się temat emerytów oraz wieku emerytalnego. Czy Konfederacja zamierza podnieść wiek emerytalny? Zapytany o to Wipler odparł: - Nie podniesiemy wieku emerytalnego dla żadnej osoby, która w obecnym systemie emerytalnym pracuje. Prawdopodobnie, tak jak wszyscy z mojego pokolenia i z pokolenia moich dzieci, będziemy musieli pracować do śmierci, w sytuacji w której mamy olbrzymią liczbę emerytów, a dzieci rodzi się dramatycznie mało - przyznał polityk. Nagle pojawił się temat 13. i 14. emerytury. Tu Przemysław Wipler z pełną świadomością powiedział: - Tak zlikwidujemy 13. i 14. emeryturę, damy uczciwą waloryzację - dodał, że powinna być wprowadzona inflacyjna waloryzacja emerytur, a nie dawanie dodatków seniorom.

Wipler został też zapytany o pomysł likwidacji ZUS i przyznał, że jest to celem Konfederacji: - Docelowo oczywiście, że tak [zlikwidujemy ZUS, przyp. red.]. To nie oznacza, że w jakikolwiek sposób będą zagrożone wypłaty emerytur. Nie potrzebujemy równolegle ZUS-u, NFZ-etu i KRUS-u jako odrębnych agencji wypłacających emerytury. Jeden podmiot, który się tym zajmuje, wystarczy.

QUIZ Wiesz, jakie wykształcenie mają polscy politycy? To nie takie oczywiste!

Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego: kim z wykształcenia jest były prezydent Lech Wałęsa?
Wieczorny Express - Przemysław Wipler