Mariusz Błaszczak

i

Autor: Paweł Jaskółka Mariusz Błaszczak

USA wyślą wyrzutnie Patriot na Ukrainę. Błaszczak wyznał, czyja to zasługa. "To dzięki nam"

2023-01-03 21:39

Nie milkną echa zamieszania wokół wyrzutni rakiet Patriot. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak jest przekonany, że USA zdecydowały się na dostarczenie tej broni Ukrainie dzięki Polsce. Przy okazji krytykuje on pomoc Niemiec dla naszego wschodniego sąsiada.

Niemcy pomagają Polsce

Po tragicznym incydencie w Przewodowie z 15 listopada 2022 roku, kiedy rakieta z Ukrainy zabiła dwóch mężczyzn, niemiecka minister obrony Christine Lambrecht zaproponowała 20 listopada 2022 r, że przyśle na polską granicę systemy przeciwlotnicze Patriot, razem z załogami, aby strzegły naszego nieba. Dodatkowo mieliśmy dostać wsparcie poprzez patrolowe loty niemieckich myśliwców Eurofighter.

"Pomagać trzeba Ukrainie"

Politycy PiS zaproponowali, żeby zamiast tego, Niemcy wysłali swoje Patrioty na Ukrainę. Wzbudziło to konsternację w Berlinie, gdyż władze RFN planowały wesprzeć nas, jako członka NATO, a nie zamierzały wysyłać swojego sprzętu i wojska do kraju pogrążonego w wojnie z Rosję. Nieco później Amerykanie zdecydowali się pomóc Ukrainie, dostarczając jej swoje Patrioty, aby strzegły miast przed rosyjskimi rakietami i dronami.

Przeniesienie systemu Patriot do Polski. Media donoszą o przygotowaniach Bundeswehry

Ograniczona postawa

Wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak został zapytany 3 stycznia 2023 r. w TVP Info, czy na Ukrainę trafią niemieckie baterie przeciwlotnicze Patriot. – „Odnieśliśmy sukces polegający na tym, że na Ukrainę trafią Patrioty. Nie ulega żadnej wątpliwości, że to dzięki nam amerykańskie Patrioty tafią na Ukrainę. Jeżeli chodzi o Patrioty niemieckie - no cóż, postawa Niemców jest delikatnie rzecz ujmując dość ograniczona, jeżeli chodzi o wspieranie Ukrainy" – zaznaczył minister.

W. CZARZASTY: MARIUSZ BŁASZCZAK ZMĄDRZAŁ, BĘDĄ PATRIOTY
Sonda
Czy systemy Patriot trafią do Polski?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany