Przypomnijmy, że prof. Mackiewicz jakiś czas temu spotkał się z ministrem nauki i edukacji z prof. Przemysławem Czarnkiem. Poznański naukowiec, twórca szczepionek czerniakowych, pracuje na szczepionką przeciwcodwidową. Może już przejść do fazy badań klinicznych, ale potrzebuje finansowego wsparcia: około 20 mln zł. – W ostatniej rozmowie z „Super Expressem” mówiłem, że minister zaproponował mi, bym napisać, w sprawie wsparcia badań, do samego premiera. Obiecał, że ten list osobiście wręczy Mateuszowi Morawieckiemu. Napisałem go jeszcze w pociągu, wracając ze spotkania z ministrem Czarnkiem – przypomina prof. Mackiewicz.
– Premier odpowiedział?
– Nie, od premiera odpowiedzi nie dostałem, za to otrzymałem zaproszenie od ministra nauki i edukacji na spotkanie, 11 marca, w sprawie szczepionki. Zakładam, że nie zaprasza się mnie do ministerstwa, by mi powiedzieć: bardzo przepraszamy, ale pieniędzy dla pana nie mamy... Profesor ma nadzieję, że w końcu „coś się ruszy”. Bo rządy innych państw szczodrze wspomagają badania naukowe w kierunku uzyskania szczepionek lub leków potrzebnych do w zapobieganiu COVID-19 i/lub jego leczeniu.
W minionym tygodniu premier Morawiecki w wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej powiedział był, że „konieczne jest zainwestowanie w budowę fabryki lub linii produkcyjnych” szczepionki w Polsce. Nie sprecyzował, o jakie szczepionki miałyby schodzić z tych linii. Wyjawił, że krajowe firmy farmaceutyczne chcą zaangażować się w jej wytwarzanie, a w ramach Krajowego Planu Odbudowy (będzie miał budżet ok. 108 mld zł) możliwe jest sfinansowanie budowy takiej fabryki. Na razie program ten jest w fazie konsultacji. Zakończone zostaną 2 kwietnia. Szczepionka autorstwa prof. Mackiewicza wykorzystuje opracowaną przed wielu laty technologię szczepionek rakowych.
Gdyby rząd zainwestował w prace na szczepionką Mackiewicza, zostałaby stworzona, przetestowana i dopuszczona do obrotu, to wykorzystana byłaby nie tylko w profilaktyce, ale także w terapii. – Szczepionki rakowe stosujemy u ludzi chorych, jako metodę leczenia. Również nastawiamy się na opracowanie terapeutycznej szczepionki przeciw COVID-19 – podkreśla prof. Mackiewicz. Wydawałoby się, że po tym, jak dopuszczono do obrotu szczepionki kilku firm farmaceutycznych, to wyścig został skończony. Nie, zwycięzców znamy, ale peleton dalej jedzie. Obecnie w świecie badania nad uzyskaniem szczepionki przeciwcovidowej pracuje ok. 250 zespołów badawczych (w Polsce – grupa prof. Mackiewicza oraz naukowcy z Politechniki Warszawskiej pod wodzą prof. Tomasza Ciecha). W różnej fazie badań klinicznych testu znajduje się 68 projektów. Kiedy do nich dołączą Polacy?