Wykład Donalda Tuska na Uniwersytecie Warszawskim

i

Autor: East News Wykład Donalda Tuska na Uniwersytecie Warszawskim

Tusk uderza w Kaczyńskiego. Najważniejsze fragmenty. "Diabeł nie jest taki straszny" [WIDEO]

2019-05-03 16:09

Mimo że nie spotkali się twarzą w twarz, można to nazwać starciem gigantów. Zarówno prezydent Andrzej Duda (47 l.), jak i szef Rady Europejskiej Donald Tusk (62 l.) wygłosili swoje przemówienia w dniu święta Konstytucji 3 maja. Temat? Przede wszystkim bohaterka dnia – Konstytucja. Głowa państwa mówiła o jej zmienieniu, były premier o jej przestrzeganiu. W wystąpieniu tego ostatniego nie zabrakło jeszcze jednego, ostrych szpil wbijanych w obecne władze, w tym w Jarosława Kaczyńskiego (70 l.).

Pierwszy, w samo południe na stołecznym Placu Zamkowym przemawiał prezydent Duda. - Przede wszystkim powinniśmy się starać, żeby te postanowienia konstytucji, które są, były dobrze wypełnione, żeby to, co tam jest w niej napisane, było prawdziwe i było odczuwalne dla zwykłego obywatela. To jest to, czego nie zdołali wtedy niestety przez zawieruchę historyczną dokonać twórcy Konstytucji 3 maja – mówił.

ZOBACZ TEŻ: Andrzej Duda bardzo tego żałuje. Chodzi o kontrowersyjne słowa

- Warto dyskutować nad tym, czy powinniśmy wprowadzić zapisy o Unii Europejskiej do naszej konstytucji, czy powinniśmy w konstytucji zagwarantować obecność w tym wielkim sojuszu. Osobiście jestem przekonany, że tak. Czy powinniśmy zagwarantować obecność w NATO? Osobiście uważam, że tak – zapewniła głowa państwa. Temu wystąpieniu przysłuchiwał się osobiście z wielką uwagą Tusk. Następnie odniósł się do niego w wygłoszonym dwie godziny później na Uniwersytecie Warszawskim swoim wykładzie.

QUIZ: Podróże polityków. Czy zgadniesz, ile nas kosztowały?

- Miałem tylko jedną myśl: nie może być tak, że władza raz do roku obchodzi Święto Konstytucji raz do roku, a konstytucję obchodzi – podzielił się refleksją z obchodów Święta Konstytucji z udziałem władz. - Tyle warta będzie ta deklaracja, na ile będzie równa determinacji w przestrzeganiu Konstytucji. Po co zmieniać konstytucję poprawiać ją, jeśli nie jest się w stanie przestrzegać jej zapisów. Musimy na nowo uwierzyć, że słowa przedstawicieli władzy znaczą "coś", na więcej niż jeden, dwa tygodnie przed wyborami – nawiązał do zapowiedzi prezydenta.

Dostało się też Jarosławowi Kaczyńskiemu (70 l.). Tusk wypomniał sytuację sprzed kilku dni, kiedy to w Krakowie prezes PiS pytany przez jedną z kobiet o jasną deklarację w sprawie wsparcia dla niepełnosprawnych, odparł:

„Naprawdę lepiej żebyśmy nie rozmawiali przy kamerach, bo chodzi o to, żeby to wykorzystać przeciwko nam. Zapewniam panią, (...) Pani chce, żeby się zmieniło i ja chcę, żeby się zmieniło, i z całą pewnością się zmieni. Tylko jest taka prośba o to, żeby nas popierać, a nie przeszkadzać”.

Zobacz też: Kaczyński atakuje opozycję i tłumaczy wyborcom: Popierajcie nas, nie przeszkadzajcie

- Chcę was namówić tylko do jednego. Bądźcie odważni w stawianiu pytań. Nie dajcie sobie wmówić, że macie "nie przeszkadzać i popierać" - apeluje Donald Tusk. - Mamy przeszkadzać i nie popierać, mamy szukać, mamy wątpić. Bo to jest istota wolności. Wątpimy, więc jesteśmy - dodaje, nawiązując do ostatniej rozmowy Jarosława Kaczyńskiego – powiedział, nawiązując do tego Tusk. - Wystarczy zapamiętać tych kilka prostych słów, kilka prostych praw. Nie lękać się, nie poddawać. Diabeł nie jest taki straszny – kwitował na koniec przemówienia szef RE.

Niewykluczone, że kolejne starcie Dudy i Tuska czeka nas w 2020 roku. Wczoraj szef RE pytany o swój start w wyborach prezydenckich, wymijająco odparł, że do tych jeszcze sporo czasu…

Andrzej Duda:
Powinniśmy się starać, żeby te postanowienia konstytucji, które są, były dobrze wypełnione, żeby to, co tam jest w niej napisane, było prawdziwe i było odczuwalne dla zwykłego obywatela. To jest to, czego nie zdołali wtedy niestety przez zawieruchę historyczną dokonać twórcy Konstytucji 3 maja


Donald Tusk:
Nie może być tak, że władza raz do roku obchodzi Święto Konstytucji, a raz do roku konstytucję obchodzi. Jeśli coś jest święte, to święty jest obowiązek jest przestrzegania przez wszystkich obywateli, a zwłaszcza przed władze.