Jarosław Kaczyński

i

Autor: Piotr Grzybowski/SUPER EXPRESS, Piotr Kowalczyk/SUPER EXPRESS Jarosław Kaczyński

Nadchodzi nowe

Te zmiany dotkną wszystkich Polaków. Czy Kaczyński i PiS doprowadzą do przełomu?

2022-09-21 16:30

Według informacji "Dziennika Gazety Prawnej", rząd jest w trakcie przygotowywania projektu nowelizacji kodeksu wyborczego i niektórych innych ustaw. Według "DGP", priorytetowym celem prac jest stworzenie centralnego rejestru, który zastąpi gminne listy wyborców. Co to oznacza w praktyce?

Abramsy w Poznaniu

Według "DGP", rejestr obejmie wszystkich Polaków, ale również obywateli innych krajów uprawnionych do głosowania w różnych typach wyborów w Polsce."Centralny Rejestr Wyborców (CRW) wpłynie też na frekwencję. Z projektu ustawy wynika, że po zmianach łatwiej będzie dopisać się do spisu wyborców poza miejscem zamieszkania. Dziś gminy muszą przyjąć wniosek i przekazywać zawiadomienia między sobą. Przy CRW przeniesienie wyborcy pomiędzy spisami będzie automatyczne" - czytamy w "DGP"Z nieoficjalnych informacji gazety wynika, że projekt może zostać zgłoszony jako rządowy. "Na razie jest na etapie prekonsultacji z samorządowcami z Komisji Wspólnej. Plan jest taki, by CRW uruchomić na przyszłoroczne wybory. To spore przyspieszenie, bo jeszcze niedawno z rządu wychodziły deklaracje, że rejestr powstanie, ale dopiero na wybory prezydenckie w 2025 r." - czytamy w gazecie.

"W pierwszym będą dane obywateli polskich: imię i nazwisko, numer PESEL oraz adres zamieszkania i zameldowania. Znajdą się w nim także informacje o właściwym okręgu i obwodzie wyborczym w poszczególnych typach wyborów. Podstawowe informacje zostaną pobrane z rejestru PESEL, ale np. wójt będzie wprowadzał do niego informację o osobach, które nie są zameldowane na obszarze danej gminy, ale złożyły wniosek, by tam oddać głos. Podobnie z informacją o pozbawieniu prawa wybierania na podstawie orzeczenia sądu. Zostaje możliwość oddania głosu na wyjeździe – w tym celu trzeba będzie na dwa dni przed wyborami złożyć wniosek w urzędzie gminy, w której wyborca zamierza zagłosować. Część B ma zawierać dane obywateli UE, którzy nie mają polskiego obywatelstwa, oraz obywateli Wielkiej Brytanii, którzy mają prawa wyborcze w Polsce" - donosi "DGP".

Według "DGP" kluczową rolę w tworzeniu rejestru ma odegrać minister ds. cyfryzacji. "Zgodnie z projektem ustawy to on, w porozumieniu z PKW, określi sposób i wzór prowadzenia CRW czy to, jak będzie wyglądało zaświadczenie do głosowania poza miejscem zamieszkania w aplikacji mobilnej" - podaje dziennik.

Czy to pomysł prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego?

Sonda
Czy Jarosław Kaczyński powinien już przejść na emeryturę?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają