Radosław Sikorski

i

Autor: Super Express (2) Radosław Sikorski

Robi wrażenie:

Tak Radosław Sikorski dorobił się na polityce: nieruchomości warte miliony, oszczędności w czterech walutach, złoto i dzieła sztuki

2023-02-10 14:53

O Radosławie Sikorskim znowu jest głośno. Europoseł ma kłopoty po tym, jak holenderska gazeta opublikowała artykuł, w którym opisuje, że polski polityk otrzymuje od lat regularne wypłaty od Ministerstwa Spraw Zagranicznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich w kwocie 100 tysięcy dolarów rocznie. Łącznie zarobił już prawie pół miliona euro jako członek rady doradczej bliskowschodniej konferencji Sir Bani Yas. Zobaczmy, jak były minister spraw zagranicznych dorobił się na polityce.

Radosław Sikorski się tłumaczy

W odpowiedzi na oskarżenia o niejasne źródła dochodów Radosław Sikorski oświadczył w mediach społecznościowych: "pragnę zaznaczyć, że moja działalność pozaparlamentarna jest wymieniona w moim oświadczeniu majątkowym złożonym w Parlamencie Europejskim oraz — bardziej szczegółowo — w polskim parlamencie, w którym wyraźnie zaznaczam moją rolę jako członka Rady Doradczej Sir Bani Yas Forum. Cały dochód z prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej pod nazwą »Sikorski Global« jest opodatkowany w Polsce". Sprawdziliśmy. Oto co wynika z aktualnego oświadczenia majątkowego Radosława Sikorskiego, jakie złożył w 2022 r.

Radosław Sikorski majątek: pałac w Chobielinie za 6 milionów, złoto i antyki

Radosław Sikorski jest właścicielem posiadłości o powierzchni 800 metrów. To zabytkowy pałac w Chobielinie (woj. kujawsko-pomorskie) wart 6 milionów złotych. Jak doprecyzowuje w uzupełnieniu oświadczenia majątkowego złożonym w sejmie w czerwcu ubiegłego roku, majątek składa się z zabytkowego dworu oraz leśniczówki i lamusa, a także ogrodu, stawu i gruntów ornych - w sumie to 13 ha. A to nie koniec listy nieruchomości należących do polityka. Ma też mieszkanie o powierzchni 133 mkw. również warte 6 milionów złotych. Jest to własność hipoteczna. Jak zadeklarował, w ostatniej dekadzie kupił także od gminy działki przylegające do granicy jego posiadłości wokół dworu. Brak tu jednak szczegółowych informacji, ile są warte i jaką mają powierzchnię. Polityk PO deklaruje, że posiada oszczędności w czterech walutach. To ok. 268 tys. złotych, ok. 186 tys. dolarów, ok. 65 tys. funtów i ok. 103 tys. euro. Zapobiegliwie myśli także o zabezpieczeniu sobie godnej emerytury poza polskim systemem ubezpieczeń społecznych. Ma dwa konta emerytalne w USA na łączną kwotę ok. 213 tys. dolarów. Uczestniczy również w brytyjskim planie emerytalnym, z którego przysługuje mu ok. 90 tys. funtów.

Na czym zarabia Sikorski Global?

Radosławowi Sikorskiemu nieobce są też inwestycje na giełdzie. Jak podaje w oświadczeniu, ma 16 tys. 411 akcji amerykańskiej spółki Silvair INC, która tworzy oprogramowanie dla rozwiązań z zakresu internetu rzeczy. Jest ona notowana na warszawskiej giełdzie - aktualnie wartość jednej akcji to 5 zł. Były minister spraw zagranicznych prowadzi też działalność gospodarczą o nazwie "Radosław Sikorski Sikorski Global". Z tego tytułu osiągnął 743,578 tysięcy zł przychodu, z czego 408, 840 tysięcy zł stanowi dochód. To właśnie część tej kwoty - dokładnie 100 tysięcy dolarów - stanowi wypłata od Ministerstwa Spraw Zagranicznych Emiratów Arabskich, jakie otrzymał z tytułu zasiadania w Radzie Doradczej bliskowschodniej konferencji Sir Bani Yas Forum, o czym teraz tak głośno w europejskich i polskich mediach. Radosław Sikorski jako poseł do Parlamentu Europejskiego zarobił 108, 970 tysięcy euro brutto. Jak deklaruje, czerpie także korzyści z czynszów za grunt i nieruchomości, pisanie felietonów i artykułów oraz w ramach honorariów za wykłady uniwersyteckie i komercyjne w ramach swojej działalności gospodarczej. Tu brak jednak konkretnych kwot. W oświadczeniu majątkowym figuruje też punkt "doradztwo rozliczane w ramach działalności gospodarczej", jednak bez podania szczegółów komu i za ile doradza.

Radosław Sikorski nie ma kredytów

Sikorski jest też posiadaczem kilku pojazdów. To Range Rover Sport z 2019 r., motocykl MW-650 z koszem, rocznik 1978 oraz ciągnik John Deere z 2015 roku. Wśród mienia ruchomego wartego powyżej 10 tysięcy złotych polityk PO wymienia bez podania żadnych szczegółów: monety, meble, antyki, rzeźby, portrety i obrazy starych i współczesnych mistrzów oraz kolekcję książek, a także 500 gram kruszców. Jak deklaruje, nie jest obciążony żadnymi kredytami ani pożyczkami o wartości powyżej 10 tysięcy złotych.

W naszej galerii prezentujemy zdjęcia domu i majątku Radosława Sikorskiego

Sonda
Czy ufasz Radosławowi Sikorskiemu?
M.KOBOSKO: SPRAWA SIKORSKIEGO JEST PROBLEMEM DLA PLATFORMY

Posłowie będą pracować ZA DARMO?

Posłuchaj o planach, które mogą spodobać się wielu wyborcom!

Listen on Spreaker.