Wojna w Ukrainie

i

Autor: Shutterstock

Wojna w Ukrainie

Tajna wizyta szef CIA na Ukrainie! W tle negocjacje

2023-07-01 19:45

Jak podał amerykański dziennik "Washington Post": - Dyrektor CIA William Burns odbył na początku czerwca tajną wizytę na Ukrainie, w czasie której władze w Kijowie ujawniły mu strategię odbicia terytoriów okupowanych przez Rosję i rozpoczęcia do końca roku negocjacji zawieszenia broni z Moskwą - podała gazeta.

- Podróż Burnsa, o której wcześniej nie informowano, obejmowała spotkania z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i najwyższymi funkcjonariuszami ukraińskiego wywiadu. Miała ona miejsce w krytycznym momencie konfliktu, gdy siły ukraińskie walczyły o uzyskanie przewagi podczas długo oczekiwanej kontrofensywy, ale nie rozmieściły jeszcze większości wyszkolonych i wyposażonych przez Zachód brygad szturmowych - podał w czwartek amerykański dziennik "Washington Post" .

Według źródła "Washington Post" celem wizyty było potwierdzenie zaangażowania administracji prezydenta USA Joe Bidena w wymianę danych wywiadowczych, które pomogą bronić się Ukrainie. Ukraińscy urzędnicy publicznie wyrażali rozczarowanie z powodu krytyki tempa dotychczasowej kontrofensywy.

Jednak według "Washington Post" w prywatnych rozmowach planiści wojskowi w Kijowie przekazali Burnsowi, że ich celem jest odzyskanie znacznego terytorium do jesieni, przesunięcie systemów artyleryjskich i rakietowych do granicy z kontrolowanym przez Rosję Krymem i dalej w głąb wschodniej Ukrainy, a następnie rozpoczęcie rozmowy z Moskwą po raz pierwszy od zerwania negocjacji pokojowych w marcu ubiegłego roku. - Rosja przystąpi do negocjacji tylko wtedy, gdy poczuje się zagrożona – przekonywał wysoki rangą ukraiński urzędnik cytowany przez "Washington Post" . CIA odmówiła przekazania opinii Burnsa na temat perspektyw ukraińskiej ofensywy.

Wojna według Wołoszańskiego - ODC. 1