Alaksandr Łukaszenka

i

Autor: Laski Diffusion/Laski Diffusion/East New Alaksandr Łukaszenka

WIĘZIENIE DLA DZIENNIKARKI

Szefowa Biełsat Agnieszka Romaszewska-Guzy wprost: Łukaszenka gnębi nasze dziennikarki

2022-08-06 5:06

Białoruski reżim nie toleruje wolnych mediów. Iryna Sławnikawa, dziennikarka kanału Biełsat, 3 sierpnia została skazana przez sąd za rzekomy terroryzm. – W więzieniu jest też inna nasza dziennikarka, Kaciaryna Andrejewa (29 l.), której ostatnio podwyższono wyrok z 2 do 8 lat! – mówi „Super Expressowi” Agnieszka Romaszewska-Guzy (60 l.), dyrektorka stacji.

Szefowa Biełsat komentuje skazanie na 5 lat odsiadki karnej Iryny Sławnikawej

Wyrok sądu w Homlu jest oburzający. Dziennikarka Biełsatu – kanału TVP – Iryna Sławnikawa została skazana na 5 lat odsiadki w kolonii karnej, bo ośmielała się relacjonować poczynania Łukaszenki. Czeka ją ciężka praca w zamkniętym obozie. Tego horroru doświadczyła wcześniej inna pracownica TVP Kaciaryna Andrejewa, aresztowana w 2020 r. wraz z operatorką kamery za transmisję manifestacji. – Została skazana na 2 lata kolonii karnej. Kiedy miała wyjść na wolność, skazano ją za rzekomą zdradę ojczyzny na kolejnych 6 lat – informuje Agnieszka Romaszewska-Guzy, dyrektorka Biełsatu. – Dla młodej dziewczyny, mężatki to przerażające. Być może dostała nowy wyrok, bo podczas śledztwa dzielnie się zachowywała. W wysokich wyrokach reżimu chodzi o to, by złamać człowieka, by go zeszmacić, aby go podporządkować – uważa dyrektorka stacji.

Takie są warunki w białoruskich więzieniach: Więźniowie są stłoczeni

W białoruskich więzieniach panują bardzo trudne warunki. – Więźniowie są stłoczeni, sale są przepełnione, można trafić do karceru. W areszcie od dawna przebywa Andżelika Borys (49 l.), szefowa Związku Polaków na Białorusi, która z niedożywienia straciła cześć zębów – opowiada Kamil Kłysiński, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich. 

ZOBACZ: Łukaszenka kusi Polaków "życiem po białorusku". "Z radością powitamy". Będą chętni?

Sonda
Myślisz, że przy granicy polsko-białoruskiej jest bezpiecznie?
Paweł Łatuszka: Putin jest chory fizycznie, a Łukaszenka psychicznie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE