Nie ma jeszcze półmetku wakacji, a Związek Nauczycielstwa Polskiego już szykuje się na pikietę we wrześniu! Przed rozpoczęciem roku szkolnego, który w tym roku zaczyna się od poniedziałku 4 września, ZNP zapowiada manifestację przed siedzibą Ministerstwa Edukacji i Nauki w Warszawie. Pikieta została zaplanowana na 1 września 2023 na godz. 12. Mają w niej brać udział nie tylko nauczyciele, ale też przedstawiciele rodziców i oświatowych organizacji społecznych oraz liderzy edukacyjni. Czego żądają nauczyciele z ZNP? Chodzi min. o wynagrodzenia nauczycieli, ale nie tylko. Na stronie ZNP pojawiła się cała lista postulatów, z którymi nauczyciele chcą przyjść przed ministerstwo, jak napisano: "1 września idziemy na pikietę, ponieważ:
- mamy rekordowo wysoką inflację i rekordowo niskie pensje w oświacie – 3690 zł brutto dla początkującego nauczyciela
- państwo nie ceni nauczycieli. Dosłownie. Dzisiaj pensja początkującego jest tylko o 90 zł wyższa niż płaca minimalna
- pogarszają się warunki nauki i pracy w oświacie
- brakuje nauczycieli a będzie gorzej, bo starzeje się obecna kadra
- mamy dość złych reform i ich skutków
- zależy nam na naszych uczniach i uczennicach i wiemy, że edukacja jest najważniejsza, bo dzięki niej zmienia się świat
- chcemy edukacji na miarę XXI, a nie XIX wieku z odchudzoną podstawą programową, 20-osobowymi klasami i wsparciem specjalistów;
- chcemy edukacji dobrze i racjonalnie finansowanej, w tym realnej poprawy sytuacji materialnej nauczycieli i pracowników, edukacji z profesjonalną i dowartościowaną kadrą
- chcemy edukacji ukierunkowanej na kluczowe kompetencje, a nie szczegółowe wiadomości, edukacji opartej na autonomii i samodzielności szkół, a nie centralnie sterowanej, edukacji równych szans
- „rządy, które pozwalają na pauperyzację nauczycielek i nauczycieli oraz obniżanie ich społecznego i zawodowego prestiżu, w bezpośredni sposób narażają na niebezpieczeństwo przyszłość swoich narodów”
Do wzięcia udziału w proteście zachęca szef ZNP Sławomir Broniarz: - Pikieta ZNP 1 września - ZNP : ZNP. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą lepszej edukacji: nauczycieli, rodziców, organizacje pozarządowe, samorządy terytorialne… - napisał na Twitterze przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Ile zarabiają nauczyciele w Polsce? Znamy konkretne liczby
Na stronie ZNP można znaleźć konkretne informacje dotyczące wynagrodzeń nauczycieli w Polsce. Patrząc na te liczby widać jasno, że nie są to najwyższe kwoty w kontekście tego, jak trudna i odpowiedzialna jest praca nauczycieli:
Aktualne wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli
Zgodnie z rozporządzeniem MEiN, minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli z tytułem zawodowym magistra i przygotowaniem pedagogicznym (wszystkie kwoty brutto) wynosi:
- nauczyciel początkujący – 3690 zł
- nauczyciel mianowany – 3890 zł
- nauczyciel dyplomowany – 4550 zł
Natomiast minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli z pozostałym wykształceniem wynosi:
- nauczyciel początkujący – 3600 zł
- nauczyciel mianowany – 3700 zł
- nauczyciel dyplomowany – 3960 zł
Na doniesienia o planowanej pikiecie 1.09 zareagował szef MEiN minister Przemysław Czarnek. Wskazał on konkretne liczby i odniósł się do tego, jakie kwoty na polską oświatę przekazuje rząd Zjednoczonej Prawicy: - 60% wzrostu subwencji oświatowej, od 47 do 76% wzrostu wynagrodzeń, 321% wzrostu nakładów inwestycyjnych na oświatę itp. I będą rosły jeszcze bardziej.