Nowy sondaż prezydencki. Wynik na granicy błędu! CZARNA wizja znanego politologa

2020-07-02 12:03
Wybory prezydenckie 2020: Duda czy Trzaskowski? Na kogo zagłosujesz w II turze?
Autor: Wikicommons Wybory prezydenckie 2020: Duda czy Trzaskowski? Na kogo zagłosujesz w II turze?

Nowy sondaż prezydencki. Druga tura wyborów prezydenckich zbliża się wielkimi krokami, a co się z tym wiąże, pojawiają się coraz to nowe sondaże prezydenckie wskazujące, który z kandydatów ma większe szanse na zwycięstwo. Czy Andrzej Duda osiągnie reelekcję, czy też nowym prezydentem zostanie Rafał Trzaskowski? Nowy sondaż prezydencki pracowni Pollster, który przeprowadzono na zlecenie "Wiadomości" TVP minimalne zwycięstwo daje Andrzejowi Dudzie. Marek Migalski, znany politolog i komentator polskiej sceny politycznej nie ma wątpliwości, że tak mała różnica może doprowadzić do bardzo poważnych perturbacji w państwie.

Sondaż prezydencki. W pierwszej turze wyborów prezydenckich 2020, którą przeprowadzono 28 czerwca, na Andrzeja Dudę zagłosowało 8 450 513 Polaków (43,5 proc.), natomiast Rafał Trzaskowski uzyskał poparcie 5 917 340 wyborców (30,46 proc.). Różnica pomiędzy nimi jest więc niebagatelna i wynosi 2 533 173 głosów. Druga tura wyborów prezydenckich zaplanowana jest na niedzielę 12 lipca. W środowym wydaniu "Wiadomości" TVP opublikowano wyniki najnowszego sondażu  prezydenckiego, prognozującego wynik starcia Dudy z Trzaskowskim. Z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster wynika, że to kandydat Zjednoczonej Prawicy w niedzielę 12 lipca będzie miał powody od otworzenia szampana!

Zobacz też: Nowy sondaż prezydencki. Duda w euforii, Trzaskowski w rozpaczy. Wybory 2020

Uczestnicy badania w większości chce głosować na obecnego prezydenta. Andrzej Duda może liczyć na 51,14 proc. głosów poparcia, a Rafał Trzaskowski - 48,86 proc. Różnica wynosi więc zaledwie 2,28 proc., podczas gdy dla badań, w których bierze udział ok. 1000 badanych błąd statystyczny wynosi ok. 3 proc.!

Według badania udział w drugiej turze wyborów zadeklarowało 66 proc. ankietowanych.

Borys Budka o wynikach I tury: Wszystko jest do odrobienia [Super Raport]

W rozmowie z "Super Expressem" Marek Migalski przyznał, że nie jest zdziwiony tak niską różnicą, gdyż większość wyników prezentowanych przez poważne sondażownie wskazują jednoznacznie, że walka w drugiej turze wyborów prezydenckich będzie niesamowicie zacięta. Dodał przy tym, że z tego powodu powtarzane od lat hasło "każdy głos jest ważny" nabiera tym razem prawdziwie fundamentalnego znaczenia. Politolog dodał przy tym, że im mniejsza będzie ostatecznie różnica pomiędzy kandydatami, tym... będzie gorzej po ogłoszeniu wyników. W przypadku minimalnego zwycięstwa Andrzeja Dudy nie obejdzie się bez zarzutów o fałszerstwa wyborcze i nawoływań opozycji do ponownego liczenia głosów. Znacznie bardziej pesymistyczną przyszłość w jego opinii klaruje się w przypadku zwycięstwa Rafała Trzaskowskiego.

Sprawdź: Wybory mogą być SFAŁSZOWANE? Syn Wałęsy ujawnia szokujące fakty

Jak tłumaczył Migalski: - Im mniejsza różnica w przypadku zwycięstwa Rafała Trzaskowskiego, tym gorzej dla niego. Jest pewne, że PiS rozpęta wtedy piekło i będzie się starał podważyć wiarygodność wyborów. Prawo i Sprawiedliwość nie może i nie chce oddać władzy, więc użyją oni wszystkich możliwych środków, aby unieważnić wyniki. O ile w przypadku większej różnicy zdarzą się politycy w obozie władzy, którzy będą skłonni zaakceptować porażkę, to minimalna różnica na pewno nie powstrzyma Jarosława Kaczyńskiego przed ich kwestionowaniem.

Marek Migalski
Autor: wikipedia.pl CC Marek Migalski

Sprawdź, do którego z kandydatów jest ci bliżej:

QUIZ. Andrzej Duda czy Rafał Trzaskowski? Sprawdź, do którego z kandydatów ci bliżej

Pytanie 1 z 15
Wiek emerytalny
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE