TVP i Polskie Radio odliczają podatek VAT za faktury, które dokumentują zakupy sprzętu technicznego. Tymczasem na początku zeszłego roku weszły w życie zmiany dotyczące zasad odliczania tego podatku. Wprowadzono też nowy sposób podziału naliczonego podatku VAT. Obecnie w art. 86 ust 2a ustawy o VAT, który jest jednym z przepisów określających zasady odliczania i zwrotu tego podatku, mowa jest o „nabywaniu towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza”.
Spór wynika z powodu działalości misyjnej mediów. Pojawienie się definicji działalności innej niż gospodarcza, spowodowało konieczność osobnego rozliczenia działalności komercyjnej i misyjnej. Media publiczne i fiskus zajęły dwa skrajne stanowiska. TVP i PR sądzą, że nadal powinny odliczać VAT w pełnej wysokości – od wszystkich faktur. Zdaniem fiskusa, VAT można odliczać tylko w przypadku działalności komercyjnej, a misja za pieniądze z abonamentu takową nie jest.
Rozstrzygnięcie tej kwestii zostało powierzone sądowi. 31 stycznia TVP przegrała sprawę przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie, tak samo jak PR tydzień później. Sąd uznał, że działalność misyjna – prowadzona za środki pochodzące z abonamentu – nie jest działalnością gospodarczą, która winna być prowadzona na zasadach rynkowych. Teraz sprawa trafi do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Zobacz także: Kaczyński uderza w polskie sądownictwo- to GIGANTYCZNY skandal!