Bartłomiej Sienkiewicz

i

Autor: PAP/Rafał Guz Bartłomiej Sienkiewicz ma 62 lata, urodził się w Kielcach. W latach 2013-14 był ministrem spraw wewnętrznych oraz koordynatorem służb specjalnych. W poprzedniej kadencji 2019-23 był posłem z okręgu świętokrzyskiego, mandat ponownie zdobył jesienią tego roku, startując z listy Koalicji Obywatelskiej.

Kulisy przejmowania TVP

Minister Sienkiewicz może mieć problemy. PiS zapowiada kontrole i bierze pod lupę 107 minut. Media publiczne w tle

2023-12-26 17:51

Czarne chmury mogą zawisnąć nad ministrem kultury. Jako pierwszy uwagę na możliwe nieścisłości zwrócił Marcin Dobski. Dziennikarz portalu salon24.pl twierdzi, że według dokumentów Bartłomiej Sienkiewicz, minister kultury, mógł mieć zaledwie 107 minut, aby na walnych zgromadzeniach spółek wymienić zarządy i rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i PAP. - Wiele wskazuje na to, że mogło dojść do poświadczenia nieprawdy w dokumentach urzędowych - uważa Paweł Jabłoński, poseł PiS.

Przejęcie władzy w mediach publicznych miało się odbyć błyskawicznie. Bezpośrednim sygnałem do działania była przyjęta przez Sejm uchwała wzywająca  rząd do aktywności w tym obszarze. Niespełna dwie godziny później dopinano ostatnich formalności. - Uchwała przyjęta o 22.13. W 107 minut do północy: Sienkiewicz jedzie do resortu, prowadzi po kolei Walne (TVP, PAP, PR); po kolei trzy Rady. Powstaje 5 aktów notarialnych. Weryfikacja, odczyt, itp. Dojazd na Puławską 2 (kancelaria notarialna) - napisał Marcin Dobski na portalu "X". 

Uwagi dziennikarza błyskawicznie podchwycili politycy PiS. Paweł Jabłoński pisze o możliwych nieprawidłowościach. - Są poważne podejrzenia fałszerstwa aktów notarialnych, za pomocą którego władza wykonuje skok po media - twierdzi były wiceszef polskiej dyplomacji. Konkretne działania w tej sprawie zapowiada też Janusz Kowalski. - W trybie kontroli poselskiej sprawdzę kto dokładnie przebywał w ministerstwie kultury przez 107 minut 19 grudnia po przyjęciu uchwały sejmowej. Złożę ponadto w środę do prokuratury wniosek o zabezpieczenie monitoringu w biurowcu w którym po przyjęciu uchwały dokonano czynności notarialnych w celu ustalenia kto dokładnie przebywał u notariusza 19 grudnia po przyjęciu o 22.13 uchwały przez Sejm do północy - zapowiada polityk Suwerennej Polski. 

Nie ma pewności kiedy dokładnie odbyły się walne zgromadzenia akcjonariuszy spółek. Najprawdopodobniej doszło do nich jednak po głosowaniu sejmowej uchwały. Premier Donald Tusk w środę, po posiedzeniu rządu, będzie miał szanse na wytłumaczenie działań swojego rządu. Będzie miał szansę, jeżeli wystąpi na konferencji prasowej, bo do tej pory, poza wpisami w mediach społecznościowych, wybierał milczenie.

Tusk chce zmarginalizować Dudę? | Dudek o Polityce