Donald Tusk, Jarosław Kaczyński

i

Autor: Marek Kiudelski, Art Service

Kto by się spodziewał?

Sensacyjne wyniki sondażu. Wielkie zmiany na podium

2023-08-22 8:04

Kampania wyborcza ruszyła pełną parą, a politycy wszystkich frakcji robią co w ich mocy, by przekonać do siebie wyborców. Jak pokazuje najnowszy sondaż, niektórym udaje się to lepiej niż pozostałym. Takiego zamieszania dawno nie było.

Sondaże z ostatnich kilku miesięcy przyzwyczaiły nas do pewnego układu podium: na pierwszym miejscu PiS, za nim KO i Konfederacja. Teraz jednak wiele się zmieniło. W najnowszym badaniu United Surveys przeprowadzonym dla Wirtualnej Polski zapytano Polaków, na kogo oddaliby głos w wyborach, gdyby te odbyły się dzisiaj.

Najwięcej głosów otrzymało PiS z wynikiem 34,5 proc. Na KO chciałoby zagłosować 31,2 proc., czyli o 3,1 pkt. proc. więcej niż w poprzednim badaniu. To świetna wiadomość dla lidera PO Donalda Tuska. W końcu jego ugrupowanie przebiło próg 30 proc. i goni partę rządzącą.

Podium zamyka zaś Trzecia Droga czyli koalicja Polski 2050 i PSL, która uzyskała 9 proc. Na następnych miejscach znajduje się Konfederacja z wynikiem 7,8 proc. (to o 5,3 pkt. proc. mniej niż poprzednio) i Lewica z 7,1 proc. poparciem. 10,4 proc. respondentów nie wie, na kogo chciałaby zagłosować. Niezdecydowanych osób przybyło – w porównaniu do poprzedniego badania ich liczba zwiększyła się o 4,6 pkt. proc.

Powyższe wyższe wyniki dałyby PiS-owi 196 mandatów w Sejmie. Konfederacja dostałaby 28 mandatów. Gdyby partie zdecydowałyby się połączyć siły, wspólnie miałyby 224 mandaty. To jednak ciągle mniej niż połączone siły opozycji, bowiem KO dostałaby 175 mandatów, Trzecia Droga 36, a Lewica 24. Razem opozycja zyskałaby 235 mandatów. Taki wynik dałby im samodzielną większość, do której potrzeba 231 mandatów.

Sonda
Weźmiesz udział w wyborach?
A.M.ŻUKOWSKA: SŁOWO "BOJKOT" JEST NIEFORTUNNE