Kiedy program darmowych leków dla seniorów wystartował cztery lata temu, recepty na nie mogli przepisywać tylko lekarze rodzinni. Problem ten miał być rozwiązany w lipcu 2020 r., kiedy weszła w życie ustawa, która zezwoliła specjalistom na wypisywanie e-recept na leki 75 plus. Jednak przepis jest martwy. – Zapis mówi o tym, że specjalista może wystawić receptę po zapoznaniu się z Internetowym Kontem Pacjenta. A w grupie 75 plus posiadanie takiego konta należy do rzadkości – mówi nam Ostrowska.
Apel do ministra zdrowia o pilne zmiany
Codziennie dzwonią do niej w tej sprawie rozżaleni seniorzy z całej Polski. – To jest naprawdę wielki problem, bo seniorzy muszą dodatkowo chodzić do lekarza rodzinnego, a jest pandemia i ryzykują zdrowie. Dlatego napisałam pismo do szefa sejmowej Komisji Zdrowia posła Tomasza Latosa, żeby parlamentarzyści na komisji się tym zajęli. I apeluję do ministra zdrowia o pilne zmiany – dodaje szefowa związku seniorów.
Rząd zdecydował o dodatkach dla emerytów. Są dwie wiadomości: dobra i zła
Potrzebna nowelizacja ustawy
Tomasz Latos, którego „Super Express” poprosił o komentarz, przyznaje, że jest faktycznie problem z Internetowym Kontem Pacjenta wśród najstarszych Polaków. Ci seniorzy, którzy go nie mają, nie mogą dostać leków od lekarzy specjalistów. – Czekamy, żeby Ministerstwo Zdrowia zajęło się tą sprawą i jak najszybciej przygotowało nowelizację ustawy, która naprawi sytuację – mówi polityk.
O problemie z dostępem do darmowych leków pisaliśmy w marcu. Fundacja My Pacjenci ustaliła, że Internetowe Konto Pacjenta ma tylko 3 proc. osób w wieku 75 plus.