W ubiegłym tygodniu Senat odrzucił w całości nowelizację ustawy Prawo oświatowe, tzw. lex Czarnek. Za odrzuceniem nowelizacji głosowało 51 senatorów, przeciw było 45, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Marszałek Elżbieta Witek nagle poddała pod głosowanie odrzucenie stanowiska Senatu. W dzisiejszym (9 luty) głosowaniu w Sejmie udział wzięło 455 posłów. 233 zagłosowało za odrzuceniem weta Senatu, przeciw było 220, a 2 wstrzymało się od głosu. Teraz o losie ustawy zadecyduje prezydent Andrzej Duda.
>>>Morawiecki tym gestem pokazał Czarnkowi miejsce w szeregu. Bez mrugnięcia okiem [WIDEO]
Zgodnie z nowelizacją, której projekt przygotowało Ministerstwo Edukacji i Nauki, dyrektor szkoły lub placówki będzie miał obowiązek – nie później niż na dwa miesiące przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje – uzyskać szczegółową informację o planie działania na terenie szkoły, konspekt zajęć i materiały wykorzystywane na oferowanych zajęciach, a także uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty dla działań takiej organizacji w szkole lub w placówce. Kurator będzie miał 30 dni na wydanie opinii. Udział ucznia w zajęciach prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje będzie wymagał pisemnej zgody rodziców niepełnoletniego ucznia lub pełnoletniego ucznia. Z procedury tej wyłączono organizacje harcerskie.
>>>Kluczowe spotkanie Przemysława Czarnka z prezydentem Dudą. Chodzi o "lex Czarnek"
Nowelizacja wzmacnia również pozycję kuratora oświaty, jeśli chodzi o wspólne kompetencje organu prowadzącego i organu nadzoru pedagogicznego. Wszędzie tam, gdzie do tej pory wymagana była opinia kuratora, zapisano, że musi być to opinia pozytywna. Do ustawy wprowadzono katalog warunków, jakie muszą być spełnione, by organ prowadzący mógł zlikwidować szkołę lub placówkę.
>>>Morawiecki tym gestem pokazał Czarnkowi miejsce w szeregu. Bez mrugnięcia okiem [WIDEO]