Kondolencje Putina
Przejmujące wspomnienia na temat zmarłego 21 kwietnia papieża opublikowali przywódcy wielu państw, w tym prezydenci Polski i Francji a także przewodnicząca Komisji Europejskiej. Na śmierć papieża Franciszka zareagowali też rosyjski Kościół prawosławny oraz rosyjski prezydent, który wysłał list z kondolencjami do tymczasowego następcy papieża - irlandzkiego kardynała Kevina Farrella.
– Papież Franciszek odegrał ważną rolę w rozwoju kontaktów między Rosyjskim Kościołem Prawosławnym i Kościołem katolickim - oświadczył Patriarchat Moskiewski, reagując na śmierć papieża Franciszka. Rosyjski Kościół Prawosławny wyraził także nadzieję, że współpraca z Kościołem katolickim będzie rozwijać się tak jak dotychczas - napisała agencja Reutera.
Prezydent Rosji Władimir Putin podkreślił, składając kondolencje w związku ze śmiercią papieża, że "miał przywilej komunikowania się z tym niezwykłym człowiekiem wiele razy” i że „zawsze będzie go najcieplej wspominać”.
138 kardynałów weźmie udział w wyborze nowego papieża. Czterech będzie z Polski
Kreml wspomina papieża Franciszka
Kreml przekazał natomiast, że papież Franciszek i Putin, którzy kilka razy mieli okazję się spotkać, "traktowali się z dużym wzajemnym szacunkiem". Zaznaczył też, że podczas swojego pontyfikatu Franciszek działał na rzecz dialogu między Kościołami i konstruktywnej współpracy między Rosją i Stolicą Apostolską.
Bliskie stosunki między papieżem Franciszkiem i Putinem budziły kontrowersje po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 r. Mimo wsparcia humanitarnego i apeli o zakończenie wojny, papież długo nie nazywał otwarcie agresora i był przeciwny wysyłaniu broni na Ukrainę. Swoją podróż do Kijowa uzależnił od wizyty w Moskwie. Do tych wizyt nie doszło.
