W czwartek (17 lipca) prokurator generalny Adam Bodnar skierował do Parlamentu Europejskiego wniosek o uchylenie immunitetu europosłowi Grzegorzowi Braunowi.
Jak poinformowała rzeczniczka prasowa PG, prok. Anna Adamiak: - To trzeci wniosek o uchylenie immunitetu Grzegorzowi Braunowi w związku z prowadzonymi postępowaniami karnymi w trzech jednostkach organizacyjnych prokuratury, w których zgromadzony materiał dowodowy uzasadnia dostatecznie popełnienie przez niego łącznie 17 przestępstw.
Wniosek dotyczący Brauna jest związany z konkretnymi czynami europosła, które prokuratura mu zarzuca. Wśród nich znajdują się:
- zniszczenie w holu głównym Sejmu wystawy poświęconej społeczności LGBT+;
- pomówienie w czasie telewizyjnej debaty kandydatów na prezydenta organizatorów akcji społecznej „Żonkile” upamiętniającej wybuch powstania w getcie warszawskim;
- kradzież flagi Ukrainy z Urzędu Miasta w Białej Podlaskiej;
- kradzież flagi UE z holu Ministerstwa Przemysłu w Katowicach;
Wniosek o uchylenie immunitetu posła Romana Fritza. Braun w tle
Oprócz wniosku dotyczącego Brauna, prokurator generalny skierował do Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu posłowi Romanowi Fritzowi. Wniosek ten jest związany z kradzieżą flagi UE z holu Ministerstwa Przemysłu w Katowicach, czyli akcji, w której uczestniczył Braun. Prokuratura zarzuca Fritzowi współudział w tym zdarzeniu.
SPRAWDŹ: Kolejny "incydent flagowy" z Grzegorzem Braunem! Ostatni na polskiej ziemi?
Roman Fritz jest posłem należącym do koła poselskiego Konfederacja Korony Polskiej ugrupowania, którego liderem jest Grzegorz Braun.
Co dalej z wnioskami o uchylenie immunitetów?
Teraz wnioski o uchylenie immunitetów Brauna i Fritza trafią odpowiednio do Parlamentu Europejskiego i Sejmu. To te organy będą decydować o tym, czy politycy zostaną pozbawieni ochrony, jaką daje im immunitet.
