Dziki na ulicach stolicy. Niebezpiecznych sytuacji jest coraz więcej!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Epidemia ASF

Premier Morawiecki ma ważny apel do myśliwych. Chodzi o odstrzał dzików

2022-07-22 18:33

Mateusz Morawiecki w ramach przybliżania polityki partii rządzącej spotkał się (22 lipca) z mieszkańcami Działdowa. Była mowa o tym, że władza nie skąpi pieniędzy dla lokalnych społeczności, choć w przeszłości byli tacy, którzy programy PiS skomentowali stwierdzeniem, że „pieniędzy nie ma i nie będzie”. Zapytany przez członka Agrounii o to, co rząd czyni dla powstrzymania epidemii afrykańskiego pomoru świń (AFS), premier zaapelował do myśliwych, by ci zwiększyli odstrzał dzików przenoszących tę chorobę na trzodę chlewną.

Pytanie postawione przez członka (opozycyjnie nastawionej do rządu) Agrounii, Piotra Kamińskiego, było długim wywodem, parę razy przerywanym przez moderatora prowadzącego spotkanie. Rolnik podał liczby wskazujące, że AFS niszczy hodowców. W roku 2017 w powiecie działdowskim – mówił hodowca trzody chlewnej – było 751 gospodarstw, w których hodowano świnie. Z końcem czerwca 2022 r. zajmowało się tym już w 217 gospodarstwach rodzinnych. – My jako rolnicy, po prostu, bankrutujemy. Rolnik stwierdził, że hodowcy byli „zmuszani przez państwo nasze do sprzedawania świni po 3 zł” (za kilogram żywca w skupie – przyp SE). – Się, pytam – kiedy poradzicie sobie z ASF-em, bo my ponosimy tylko koszty (…). Powiedzieliście, że za jakiś czas zwrócimy wam, ale my nie mamy leżących pieniędzy, my nie mamy obligacji, panie premierze… - mówił. Jak do takich zarzutów odniósł się premier Mateusz Morawiecki?

Nieco to trwało nim rolnik Kamiński, członek Agrounii, dopuścił premiera do odpowiedzi. Gdy już to nastąpiło premier powiedział: – Szanowni państwo, ASF to jest rzeczywiście wielki problem i problem, z którym poradziliśmy sobie tylko częściowo. To jest prawda. Bardzo się cieszę, że w ostatnich kilku miesiącach jest dużo mniej tych ognisk ASF. Dlaczego tak jest? Dlatego, że nie znaleziono jeszcze odpowiedniej szczepionki czy tam lekarstwa na ASF, roznosi się ten wirus, ta zaraza lotem błyskawicy (…). Tutaj przyznaję panu rację, że na pewno jest jeszcze wiele do zrobienia z ASF-em. Hiszpania walczyła z ASF-em 35 lat. My ten ASF też odziedziczyliśmy, bo nie było tak tak, że ten ASF pojawił się trzy lata temu (…). Co robimy z tym? Po pierwsze odstrzał dzików. I tutaj znowu muszę uderzyć się w pierś. Ten odstrzał jest za mały – ocenił premier Morawiecki. I teraz sedno odpowiedzi. Premier zaapelował do myśliwych, członków Polskiego Związku Łowieckiego (zdaniem szefa rządu stanowiącego „państwo w państwie”), by zwiększyli odstrzał dzików, bo rolnicy żalą się, że strzelają ich zbyt mało. Okaże się, czy myśliwi posłuchają apelu premiera. Możliwe jest, że gdy tak się stanie, to zaczną protestować obrońcy zwierząt.

W poprzednim sezonie łowieckim 2021/2022, trwającym od 1 kwietnia do 31 grudnia 2021 r., w Polsce pozyskano (odstrzelono) 215 282 dzików, w tym 119 839 w ramach odstrzału sanitarnego. Jak informuje branżowy portal topagrar.pl  2021 r. na terenie Polski wykryto 124 ogniska ASF w chlewniach i 3214 potwierdzonych przypadków choroby u dzików. W 2022 r. liczba przypadków ASF u dzików na początku lutego wyniosła już 375. Obecnie stawki w skupie żywca poszły w górę. Niektóre podmioty oferują ponad 6 zł za kg tzw. żywca wieprzowego.

Sonda
Czy obawiasz się lawinowych podwyżek cen żywności?