Jarosław Kaczyński

i

Autor: Super Express Jarosław Kaczyński

Szok

Porażające ustalenia, Jarosław Kaczyński okropnie się pomylił. Błąd będzie kosztował 8 miliardów zł

2023-08-30 9:28

Prezes PiS Jarosław Kaczyński na jednym ze swoich wystąpień poruszył temat 14. emerytury. Zapewnił wówczas, że jej kwota wyniesie 2200 zł netto czyli na rękę. Jak się okazało, wicepremier się pomylił, a błąd okazał się bardzo kosztowny…

Jarosław Kaczyński zaskoczył wszystkich, gdy stwierdził, że 14. emerytura będzie równa stawce 2200 zł netto, a nie brutto. Taka kwota ma trafić na konta emerytów już we wrześniu. Co ciekawe, do tej pory było to kwota równa najniższemu świadczenia, czyli 1588,44 zł brutto. Według „Gazety Wyborczej” prezes PiS popełnił błąd – zamiast „brutto” powiedział „netto”. Tak mieli powiedzieć informatorzy dziennika.

Dalej dowiadujemy się, że według uzgodnień, jakie zapadły w siedzibie PiS na Nowogrodzkiej, kwota 14. emerytury miała być niższa. - Gdybyśmy zakwestionowali słowa prezesa Kaczyńskiego i przyznali, że się pomylił, mogłoby to być źle odebrane przez Polaków. Dlatego postanowiliśmy, że wszystkie wyliczenia trzeba poprawić i wprowadzić w życie wyższą czternastkę – mówiło źródło „Gazety Wyborczej”.

Według wyliczeń dziennika, pomyłka będzie kosztować 8 miliardów zł z budżetu, bowiem 14. Emerytury zabiorą nie planowane 12 miliardów zł, a 20,7 miliardów zł. Z tego powodu wypłata świadczeń miała tez zostać opóźniona z 25 sierpnia na września, bowiem ZUS musi wprowadzić do systemu niezbędne poprawki i wyliczyć czternastkę. Zmiany, według pracownika ZUS, który rozmawiał z „Gazetą Wyborczą”, często muszą być wprowadzane ręcznie, co pochłania wiele czasu.

Sonda
Czy to dobra decyzja ws. 14. emerytury?
Wieczorny Express - Oskar Szafarowicz
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany