wigilijny stół w stylu glamour

i

Autor: materiały prasowe Westwing

Święta i polityka – ryzykowny duet

Polityka przy świątecznym stole: jak pogodzić rodzinne różnice?

2024-12-24 18:57

Boże Narodzenie to czas ciepła, rodzinnych spotkań i wyjątkowych chwil przy wigilijnym stole. Ale w wielu polskich domach to także moment, kiedy rozmowy schodzą na tory… polityki. PiS czy PO, Tusk czy Kaczyński? Jeden źle dobrany temat i świąteczna atmosfera może pęknąć jak bombka spadająca z choinki. Jak uniknąć awantury o poglądy? Czy rozmowa o polityce przy świątecznym stole to naprawdę taki zły pomysł?

Rodzinne podziały: Tusk kontra Kaczyński wśród karpia i barszczu

Według badań CBOS ponad 40% Polaków przyznaje, że różnice polityczne w rodzinie są przyczyną sporów, a święta tylko pogłębiają te podziały. Babcia wierzy w moc 500+, wnuczka krytykuje PiS, a wujek włącza się, opowiadając o "złodziejach z PO". Efekt? Cisza po burzliwych słowach i krępujące spojrzenia nad makowcem.

„Moja rodzina dzieli się na zwolenników PiS i opozycji. Każde święta to napięcie – kto pierwszy rzuci temat polityki? Staram się unikać, ale czasem trudno się powstrzymać” – mówi pani Karolina z Łodzi.

Rozmowa czy milczenie? Eksperci radzą, jak przetrwać świąteczną politykę

Psychologowie podkreślają, że rozmowy o polityce mogą być prowadzone, ale trzeba to robić z wyczuciem. Kluczowe jest, by nie próbować nikogo przekonywać na siłę i unikać emocjonalnych wybuchów.

Trzy zasady spokojnej rozmowy o polityce przy stole:

  1. Nie atakuj – Zamiast mówić „PiS niszczy Polskę!” użyj neutralnych sformułowań, np. „Mam inną perspektywę na ich działania”.
  2. Słuchaj bez przerywania – Wysłuchanie drugiej strony może zmniejszyć napięcie i pozwolić znaleźć wspólny język.
  3. Przenieś rozmowę na ogólne tematy – Zamiast personalnych wycieczek, poruszaj szerokie tematy, np. edukację czy ochronę zdrowia. 

Polityka tabu czy temat do przemyśleń?

Dla wielu rodzin najlepszym wyjściem jest wprowadzenie zasady: „zero polityki przy stole”. Święta mają być czasem spokoju i pojednania, nie walki na argumenty. Są jednak i tacy, którzy uważają, że rozmowy o trudnych tematach, w tym o polityce, mogą pomóc rodzinom lepiej się zrozumieć.

„W naszej rodzinie unikamy tematów, które dzielą. Wszyscy wolą skupić się na świątecznych tradycjach. Nie zawsze zgadzamy się w polityce, ale to nas nie definiuje” – przyznaje pan Michał z Krakowa.

Podziel opłatek, nie stół

Boże Narodzenie to nie czas na polityczne batalie, ale na zrozumienie i zgodę. Może zamiast debaty o tym, kto jest lepszym liderem, warto wspólnie obejrzeć ulubiony film świąteczny? W końcu przy stole ważniejsza od polityki jest rodzina – to ona powinna łączyć, a nie dzielić.

Sonda
Czy w Twojej rodzinie rozmawia się o polityce przy świątecznym stole?
2024_12_16_EXPRESS BIEDRZYCKIEJ_WSTĘP
Quiz. Kobiety polityki lat 90. Poznajesz je?
Pytanie 1 z 10
Na początku coś prostego. Jak się nazywa kobieta ze zdjęcia?
Jak zmieniała się Jolanta Kwaśniewska

Nasi Partnerzy polecają