Mateusz Morawiecki w Redzikowie

i

Autor: Kancelaria Premiera/TWITTER Mateusz Morawiecki w Redzikowie

Ludzie Prigożyna na Białorusi

Mateusz Morawiecki spotkał się z prezydentem Litwy. "Bronimy Polski przed prowokacjami Łukaszenki"

2023-08-03 16:51

Premier Mateusz Morawiecki (55 l.) spotkał się 3 sierpnia 2023 r. w Suwałkach z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą (59 l.). Politycy rozmawiali o palącym problemie - bezpieczeństwie na wschodniej granicy, gdzie białoruski reżim może dokonywać prowokacji. - Będziemy bronić każdego skrawka ziemi państw należących do NATO – podkreślił Morawiecki.

Najemnicy z Grupa Wagnera po przerwanym buncie w Rosji zostali wysłani na Białoruś. Nieliczni wagnerowcy zdecydowali się dołączyć do szeregów regularnej armii rosyjskiej, większość jednak przemieściła się do kraju Alaksandra Łukaszenki. Niedawno pojawiły się informacje, zgodnie z którymi najemnicy Jewgienija Prigożyna zbliżyli się do granicy z Polską, a konkretnie w rejon Przesmyku Suwalskiego. - Teraz mówi się o około 5 tys., ale trzeba się liczyć, że może ich być więcej. Niezależnie od tego, jaka dokładnie będzie ta liczba, obecność tej formacji najemniczej na terytorium Białorusi będzie wykorzystana do presji na Ukrainę, Polskę, kraje bałtyckie i – szerzej – państwa NATO – oceniała Polskiej Agencji Prasowej Anna Maria Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Zobacz także: Grupa Wagnera ujawniła swój cel. Tajemnicze słowa Prigożyna

Głównym tematem rozmowy Mateusza Morawieckiego z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą było bezpieczeństwo naszych krajów na granicy z Białorusią, a także kwestie związane z NATO czy agresja Rosji na Ukrainę. Na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od początku roku do Polski próbowało nielegalnie dostać się ponad 16 tys. cudzoziemców. Dodał, że przy granicy, na terytorium Białorusi, niedawno pojawili się najemnicy z rosyjskiej Grupy Wagnera. Z kolei we wtorek doszło do naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej przez dwa białoruskie śmigłowce bojowe.

Na naszych granicach, granicach litewskich, granicach polskich, zatrzymują się najróżniejsze hybrydowe ataki, które obserwujemy od dwóch lat – podkreślił szef polskiego rządu i dodał, że Rosja i Białoruś zwiększają napór na granicę, zwiększają liczbę swoich prowokacji i ta liczba będzie nadal rosła. - Na tym polegają działania operacyjne po ich stronie, żeby zdestabilizować, żeby zasiać ferment, chaos, niepewność i jednocześnie pokazać słabość wschodniej flanki NATO wszystkim naszym partnerom – powiedział Mateusz Morawiecki. - Będziemy bronić każdego skrawka ziemi państw należących do NATO – zadeklarował premier. ABR

Galeria poniżej: Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Bazie Tarczy Antyrakietowej w Redzikowie

Sonda
Czy obawiasz się prowokacji ze strony Grupy Wagnera?
Jak działa system perymetryczny na granicy z Białorusią? Straż Graniczna pokazała nagrania