Sejm Rzeczpospolitej Polskiej

i

Autor: Kancelaria Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Wikipedia

Złe wieści dla PiS-u

Opozycja przejmie władzę?! Najnowszy sondaż jasno pokazuje jeden warunek

2023-09-21 9:10

Wybory 2023 to szansa dla opozycji, by odsunąć PiS od władzy po 8 latach rządów. Politycy robią, co w ich mocy, by zachęcić Polaków do głosowania na swoje ugrupowania. Jak pokazuje najnowszy sondaż, przejęcie władzy może im się udać. Jest jednak warunek.

Wybory 2023 są bardzo ważne zarówno dla obecnego rządu, który stara się o kolejną kadencję, oraz dla opozycji, która może walczyć o odsunięcie PiS-u od władzy. Walka w kampanii wyborczej jest wyjątkowo zacięta, a politycy wszystkich ugrupowań starają się zdyskredytować konkurencję.

W najnowszym sondażu United Surveys przeprowadzonym dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej", na kogo zagłosują Polacy w nadchodzących wyborach. Na pierwszym miejscu znajduje się PiS z wynikiem 31,6 proc. respondentów. KO może liczyć na 27 proc. poparcia, Trzecia Droga dostałaby 10,1 proc. głosów, a na Lewicę głos zadeklarowało 9,8 proc. badanych.

Do Sejmu weszłaby także Konfederacja z wynikiem 9,3 proc. Polaków. Progu wyborczego nie przekroczyliby Bezpartyjni Samorządowcy z 3,5 proc. poparciem. Z kolei 8,7 proc. nie wie, na kogo by zagłosowało.

Jak przy takich wynikach wyglądałby podział mandatów w Sejmie? Socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jarosław Flis na prośbę RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” przeanalizował sytuację. Podął, ze PiS mogłoby liczyć na 181 mandatów, KO na 153, Trzecia Droga na 45, a lewica na 42. Konfederacja zaś miałaby 38 mandatów.

 To oznacza, ze gdyby KO, Trzecia Droga i Lewica połączyły swoje siły po wyborach, razem miałyby 240 mandatów, czyli przekroczyliby próg 231 mandatów potrzebnych do uzyskania samodzielnej władzy. PiS nie ma na nią szans nawet gdyby połączył się z Konfederacją. Wówczas mieliby tylko 219 mandatów.

Quiz Sprawdź swoją wiedzę na temat PiS!

Pytanie 1 z 14
Kto założył partię Prawo i Sprawiedliwość?
DO BERLINA! Kaczyńskiemu daj BUZI! Polakom puściły nerwy | Komentery
Nasi Partnerzy polecają