Emeryt załamany waloryzacją

i

Autor: geralt / pixabay.com Waloryzacja załamie emerytów. Dlaczego jest taka niska?

Nie ma jej w budżecie

Okropne wieści dla emerytów i to tuż przed świętami! Chodzi o 14. emeryturę w 2023 roku

2022-12-22 4:42

Sejm przyjął niedawno ustawę budżetową na rok 2023, w której zapisano dochody i wydatki wydatki naszego państwa. Jeśli przejrzymy jej zapisy, okazuje się, że nie ma w niej środków na wypłatę czternastej emerytury. Czy seniorzy dostaną ten potrzebny w czasach kryzysu dodatek? Ekspert wyjaśnia, skąd będą pochodziły pieniądze na ten cel.

13. i 14. emerytura. Premier obiecuje: Jeśli będziemy nadal rządzić, trzynastka i czternastka będą utrzymane

Drożyzna rujnuje portfele Polaków. Wybawieniem dla seniorów są przyznawane od kilku lat dodatki – trzynasta i czternasta emerytura, w wysokości emerytury minimalnej. Pierwszy z nich wypłacany jest co roku, a drugi, nie jest świadczeniem stałym. Czternastka trafiła na konta emerytów tylko dwa razy: w 2021 i 2022 r. Czy będzie także w przyszłym roku? - Jeśli będziemy nadal rządzić, trzynastka i czternastka będą utrzymane. Chcemy czternastkę na stałe wpisać do ustawy – powiedział nam premier Mateusz Morawiecki (54 l.). Jeśli spojrzymy na uchwalony w grudniu przez Sejm budżet państwa na rok 2023, okazuje, że nie ma tam pieniędzy na dodatki do emerytury! Rząd finansuje je bowiem od początku z innych źródeł. 

Skąd pochodzą pieniądze na 13. i 14. emeryturę? Ekspert wyjaśnia 

Można sobie zadać pytanie skąd więc pochodzą pieniądze na 13. i 14. emeryturę? Ekspert wyjaśnia - Pieniądze na trzynastkę i czternastkę pochodzą z Funduszu Solidarnościowego wspierającego osoby niepełnosprawne, zasilanego pieniędzmi na aktywizację bezrobotnych – informuje dr Tomasz Lasocki, ekspert Uniwersytetu Warszawskiego. - Trudno powiedzieć, czy w 2023 r. w Funduszu Solidarnościowym będzie 20 mld zł, bo tyle potrzeba na dodatki. Być może nastąpi jakaś „magia finansowa”. Natomiast generalnie rząd powinien zapewnić pieniądze w budżecie państwa, skoro sam przyznał dodatki oderwane od systemu emerytalnego – dodaje Lasocki.

NIŻEJ W GALERII SPRAWDZISZ, ILE WYNIESIE PRZYSZŁOROCZNA 13. EMERYTURA:

Pieniądze to nie wszystko. Waldemar Buda

W portfelach emerytów realnie będzie CORAZ MNIEJ pieniędzy?

Posłuchaj, co mówi znany ekonomista!

Listen to "Emerytom na pewno będzie spadał dochód realny - ekonomista Bogusław Grabowski. EXPRESS BIEDRZYCKIEJ" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany