Rozmowy pokojowe w Istanbule rosyjsko-ukraińskie pod przewodnictwem prezydenta Turcji

i

Autor: Sha Dati/Xinhua News/East News Rozmowy pokojowe w Istanbule rosyjsko-ukraińskie pod przewodnictwem prezydenta Turcji

Nowe informacje po negocjacjach w Stambule. Krym języczkiem u wagi

2022-03-30 18:49

Od ponad miesiąca trwa wojna w Ukrainie. Ukraińcy dzielnie bronią swojej niepodległości, jednak rosyjska armia nie odpuszcza. W międzyczasie są prowadzone rozmowy pokojowe. We wtorek, 29 marca przedstawiciele Rosji i Ukrainy spotkali się w Stambule. Okazuje się, że na stole negocjacyjnym leży kwestia Krymu, anektowanego przez Rosję w 2014 roku.

We wtorek, 29 marca, w Stambulel zakończyło się pierwsze od ponad dwóch tygodni bezpośrednie spotkanie przedstawicieli Rosji i Ukrainy. Według doniesień, Ukraina zgadza się na status państwa neutralnego, o ile sprawdzi się system gwarancji bezpieczeństwa. Przypominałby on art. 5 traktatu NATO, który mówi o tzw. kolektywnej obronie. Jednak docelowo w NATO Ukraina nigdy miałaby się nie znaleźć, a na jej terytorium miałyby nie powstać "obce" bazy wojskowe. Mogłaby za to wejść do Unii Europejskiej. Gwarantami bezpieczeństwa, według propozycji Kijowa, powinni być przede wszystkim:

  • stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ
  • Turcja,
  • Niemcy,
  • Kanada,
  • Izrael
  • oraz Polska.

Jak podał na Twitterze doradca szefa kancelarii ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak, do porządku obrad wraca także kwestia krymska. Rosja zaanektowała Krym w 2014 roku. 18 marca 2014, po „ogólnokrymskim referendum” Republika Krymu ogłosiła niepodległość. Trzy dni później została ona wcielona do Federacji Rosyjskiej. Zmiany nie zostały uznane przez Ukrainę i ONZ.

Ukraińsko-rosyjskie rozmowy pokojowe w Stambule

W Stambule we wtorek (29 marca) odbyła się kolejna runda ukraińsko-rosyjskich rozmów pokojowych. Delegacje zostały powitane przez prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. - Wzywam obie strony do jak najszybszego zawieszenia broni i zatrzymania tej tragedii - stwierdził Erdogan, cytowany przez agencję Reutera.

ZOBACZ TAKŻE: Kiedy koniec wojny na Ukrainie? Traktat pokojowy z Rosją jest możliwy, ale Ukraina stawia WAŻNY warunek

- Rozmowy dają nadzieję na pokojowe rozwiązanie konfliktu. Kontynuowanie działań zbrojnych nie przyniesie nikomu korzyści, dlatego ich zakończenie powinno być w interesie obu stron - ocenił Erdogan. 

Express Biedrzyckiej - gen. Mirosław Różański: Putin wie w jakiej jest sytuacji. Rosja przegrała tę wojnę
Sonda
Czy Ukraina wygra wojnę z Rosją?