Debata przedwyborcza Super Expressu 24.09.2023: Konrad Berkowicz

i

Autor: Super Express

Debata "Super Expressu"

Najważniejsze wybory. Konrad Berkowicz przedstawia wizję Konfederacji. Co Konfederacja proponuje Polakom?

2023-09-24 23:06

W niedzielę 24 września odbyła się debata przedstawicieli największych partii biorących udział w wyborach parlamentarnych 2023, zorganizowana przez „Super Express”. Konfederację reprezentował Konrad Berkowicz. Jaką wizję rządzenia państwem po wygranych wyborach przedstawił Polakom?

W debacie wzięło udział sześciu przedstawicieli poszczególnych komitetów. Reprezentantami byli: Prawo i Sprawiedliwość – Marcin Ociepa (nr 1 w debacie), Nowa Lewica – Maciej Konieczny (numer dwa w debacie), Koalicja Obywatelska – Jan Grabiec (nr 3 w debacie), Trzecia Droga – Paweł Zalewski (nr 4 w debacie), Konfederacja – Konrad Berkowicz (nr 5 w debacie), Bezpartyjni Samorządowcy – Jerzy Michalak (nr 6 w debacie).

Debata była podzielona na cztery części: I pytania w trzech obszarach tematycznych: bezpieczeństwo, praworządność i polityka zagraniczna, II każdy uczestnik debaty zadaje trzy pytania dowolnemu uczestnikowi debaty, III dwie rundy wylosowanych pytań od widzów, IV podsumowanie debaty.

I runda: Co proponuje Konfederacja?

1. W obliczu ostatnich wypowiedzi przedstawicieli rządu polskiego i ukraińskiego, jak powinna wyglądać współpraca naszych państw zarówno w kontekście militarnym jak i gospodarczym?

- Mądry poseł po szkodzie, bo wszyscy zmieniają front. Wystawiamy Ukrainie rachunek za pomoc militarną i ekonomiczną. W sumie ponad 100 mld zł a wdzięczności brak. Powinniśmy domagać się ekshumacji zwłok ofiar Wołynia i wycofania skargo do WTO. I wycofać powinniśmy przywileje socjalne jak prawo emerytalne za jeden dzień i 40 zł za dzień pobytu w Polsce.

2. Polska będzie potrzebować coraz więcej imigrantów, by zapełnić lukę na rynku pracy. Jak powinna wyglądać polska polityka migracyjna i kto powinien nadzorować politykę wizową?

- Nadzór powinny pełnić służby te, które są teraz, tylko w sposób transparentny w oparciu o jawną strategię. PiS oszukiwało, że sprzeciwia się migracji obcej kulturowo. Dowiedzieliśmy się, że sprowadzili 45 tys. osób w 6 miesięcy i kilkadziesiąt tysięcy z krajów muzułmańskich.

3. Jak powinna wyglądać polska polityka w strukturach Unii Europejskiej? I jak doprowadzić do szybkiej wypłaty środków z Krajowego Planu Odbudowy?

UE przekracza swoje kompetencje wtrącając się w nasze sądownictwo. Aby móc negocjować z UE nie można mówić publicznie że nigdy nie możemy wyjść z UE. Unia nie jest jedyną drogą.

4. W kolejnych sondażach policja notuje wyraźny spadek zaufania społecznego. Co zrobić, by to zaufanie odbudować?

Policja traci zaufanie jeśli musi egzekwować zbójeckie prawo. Apogeum były nielegalne ustawy covidowe, nielegalne według NIK a policja wystawiała mandaty za brak maseczki.

II runda

Pytanie od Macieja Koniecznego: Czy wyciągniecie konsekwencje wobec Juliusza Brauna i Janusza Korwin-Mikkego?

- Janusz Korwin-Mikke mówił jasno, że Ukraina nie może przegrać wojny z Rosją, bo będziemy mieli groźnego sąsiada. I mówił, że w polskim interesie Ukraina nie powinna wygrać całkowicie bo będzie miała pretensje terytorialne. Korwin-Mikke kieruje się chłodnym rozumem a nie fobiami. Trzeba wspierać Ukrainę ale wymagając czegoś w zamian.

Pytanie zadał Paweł Zalewski: Pochodzi od mieszkanki Marek - jak to jest z zakazem aborcji. Czy jest pan za całkowitym zakazem aborcji gdy ciąża pochodzi z przestępstwa? - Trybunał Konstytucyjny rozpatrzył wniosek o sprawdzenie zgodności ustawy z Konstytucją i można dokonywać aborcji gdy ciąża jest z gwałtu albo zagraża życiu kobiety. Zgadzam się z tym stanem prawnym.

III runda

Co zrobić aby skrócić czas oczekiwania na sprawy sądowe? - W naszych dokumentach mamy naprawę sądownictwa, przywrócenie trójpodziału władzy i oddzielenie ministra od prokuratora generalnego. Uważamy też, że sędziowie mają za mało asystentów.

Czy ponad 2 mld zł na TVP lepiej wydać na coś innego? - Najlepiej tym kosztem obniżyć podatki. Im niższe tym więcej pieniędzy w portfelach obywateli.

IV runda

Jako Konfederacja byliśmy jedynymi, którzy sprzeciwiali się segregacji sanitarnej i byliśmy nazywani szurami i siewcami śmierci. Wojna pokazała że można maseczki zdjąć. 

Sonda
Czy PiS stworzy po wyborach koalicję z Konfederacją?
Nasi Partnerzy polecają