Morawiecki ogłosił dobre wieści! Intel zainwestuje 4,6 mld dol. i zatrudni 2 tys. osób w nowym zakładzie półprzewodników

i

Autor: Screen/TT KPRM

Szykuje się inwestycja

Morawiecki ogłosił dobre wieści! Intel zainwestuje 4,6 mld dol. i zatrudni 2 tys. osób w nowym zakładzie półprzewodników

2023-06-16 13:44

Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że firma Intel zainwestuje 4,6 mld dol. i zatrudni 2 tys. osób w zakładzie integracji i testowania półprzewodników koło Wrocławia. - Intel przeprowadzi największą inwestycję typu greenfield w historii Polski - oświadczył premier podczas konferencji we Wrocławiu.

Zakład firmy Intel w Polsce. Morawiecki: To wielki moment dla Polski"

Firma Intel wybrała na lokalizację swojego nowego, zaawansowanego technologicznie zakładu integracji i testowania półprzewodników Miękinię, w okolicach Wrocławia. Planowana inwestycja o łącznej wartości sięgającej 4,6 mld dol. pozwoli stworzyć 2000 miejsc pracy w firmie Intel oraz tysiące powiązanych stanowisk u dostawców, a także tymczasowe zatrudnienie podczas prac budowlanych.

Premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowego (16.06) wystąpienia podkreślał, że to "wielki moment dla Polski". Jak dodał, planowana inwestycja to "element strategii jednej z największych, najważniejszych technologicznych firm świata - strategii, która ma na celu budowę nowych mocy produkcyjnych w produkcji półprzewodników". Morawiecki zaznaczył, że inwestycja Intela to element "zacementowania, utrwalenia współpracy transatlantyckiej". "To największa inwestycja greenfield w Polsce (...). Mogę powiedzieć, że (...) wizja rozwoju nowej fabryki Intela jest imponująca" - powiedział premier. Morawiecki wskazał, że w Polsce, w Gdańsku, Intel ma swoje najważniejsze centrum badań i rozwoju w Europie. "Świadczy to o tym, jaką wagę firma przykłada do współpracy z Polską i to do współpracy długofalowej" - wskazał. "Covid i zmiany geopolityczne na świecie, wojna na Ukrainie pokazują, jak ważne jest przebudowanie łańcuchów dostaw w taki sposób, aby były one niezależne od zawirowań globalnych, niezależne również od tych porządków, od tych reżimów międzynarodowych, na których nie do końca, nie zawsze, można polegać" – powiedział premier.

Szef rządu dodał, że "od teraz, od tej inwestycji Intela, Polska będzie kluczową częścią wcale nie tak bardzo rozbudowanego systemu dostaw tych najwyżej zawansowanych technologii".

Dyrektor generalny firmy Intel Pat Gelsinger podkreślił, że Intel jest w wyjątkowej pozycji, ponieważ może przygotować się i przewidzieć długoterminowe zapotrzebowanie na półprzewodniki. „Przewodzimy w budowaniu zróżnicowanego i odpornego łańcucha dostaw, którego świat potrzebuje” – mówił Gelsinger. Dyrektor podkreślił, że Intel wybrał okolice Wrocławia na stworzenie nowego zakładu testowania i montażu półprzewodników. „Nie mogę przy tym zapomnieć o wielkim wsparciu jakie otrzymaliśmy od samorządów i rządu polskiego. Polska była o wiele bardziej głodna wygrania tej inwestycji niż konkurencja” - mówił.

To pierwsza zagraniczna inwestycja, w którą zaangażowało się Ministerstwo Cyfryzacji

Minister Cyfryzacji Janusz Cieszyński podkreślił, że inwestycja Intela jest pierwszą zagraniczną inwestycją, w którą bezpośrednio zaangażował się resort cyfryzacji. „Półprzewodniki to branża przyszłości, w tej fabryce pracę znajdą tysiące absolwentów polskich uczelni technicznych. To jest największa, a być może najważniejsza bezpośrednia inwestycja zagraniczna w Polsce” – mówił Cieszyński. Dodał, że Intel zdecydował się na inwestycję na Dolnym Śląsku m.in. dlatego, że pracuje tu rzesza specjalistów IT i jest bardzo dobra infrastruktura. „Burmistrz Miękini, gdzie ma powstać inwestycja Intela powiedział, że to jest początek dolnośląskiej Doliny Krzemowej” – mówił.

Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski podkreślił z kolei, że USA chcą by Polska rozwijała się dynamicznie i odnosiła sukcesy. „Intel to jeden z największych inwestorów i pracodawców w Polsce. Dziś mamy jedną z największych amerykańskich inwestycji w Polsce; dziś dzieje się historia” – mówił ambasador dodając, że inwestycja Intela pokazuje w jakim kierunku rozwija się współpracy Polski i USA.

Czym zajmuje się firma Intel?

Intel z siedzibą w miejscowości Santa Clara w kalifornijskiej Dolinie Krzemowej w USA to założony w 1968 r. koncern z branży nowych technologii będący jednym z największych producentów półprzewodników na świecie. Amerykańska firma notowana na giełdzie NASDAQ wytwarza m.in. procesory do komputerów osobistych, a także rozwiązania informatyczne i sprzętowe na potrzeby centrów danych, sztucznej inteligencji oraz pojazdów autonomicznych. W UE zatrudnia ok. 10 tys. pracowników. W Polsce Intel obecny jest od 30 lat. 

Nasi Partnerzy polecają