Marsz dla Izy z Pszczyny. Piękne sceny na Placu Zamkowym. Kilka tysięcy osób uczciło pamięć 30-latki [ZAPIS RELACJI]

2021-11-06 18:02

W sobotę 6.11 w Warszawie zapowiadany jest marsz w celu uczczenia tragicznej śmierci 30-letniej Izabeli z Pszczyny pod hasłem "Ani Jednej Więcej". Kobieta zmarła na sepsę, gdy po odejściu wód płodowych lekarze nie zdecydowali się na aborcję, by ją uratować. Początek o godz. 15.30 przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego. Swój udział zapowiedzili politycy m.in. Donald Tusk, przedstawiciele Lewicy, Polski 2050 i Ogólnopolski Strajk Kobiet. Okazuje się, że dramat w Pszczynie nie był odosobnionym przypadkiem.

Wielki marsz dla Izy

Śmierć 30-letniej Izabeli z Pszczyny wstrząsnęła całą Polską. Kobieta była w 22. tygodnia ciąży, gdy trafiła do szpitala. Tam odmówiono jej aborcji ze względu na bezwodzie. Kobieta zmarła na sepsę. W sobotę, 6 listopada, ulicami Warszawy przejdzie marsz upamiętniający 30-latkę, która stała się ofiarą prawa antyaborcyjnego. Jak podaje "Gazeta Wyborcza" uczestnicy spotykają się o godz. 15.30 i mają przejść spod Trybunału Konstytucyjnego przy al. Szucha, a następnie przejdą chodnikami trasą: al. Szucha, al. Ujazdowskie, pl. Trzech Krzyży, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, Miodowa 15 przed siedzibę Ministerstwa Zdrowia.

ZOBACZ: Pszczyna: Kim była 30-letnia Izabela, której śmierć wstrząsnęła Polską? "Byłaś mistrzynią i świetnym człowiekiem"

Wielki marsz dla Izy przeszedł ulicami Warszawy

18:52 Dziękujemy, że byliście dzisiaj z nami!

18:33 Manifestację w Warszawie podsumowali stołeczni policjanci. - Było spokojnie. Na trasie, którą szedł marsz działali policjanci, zapewniając bezpieczeństwo. Czasowo konieczne było wstrzymanie ruchu na części ulic - przekazał PAP rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak. 

18:01 Na murach Ministerstwa Zdrowia uczestnicy Marszu dla Izy zamieścili kartony z wypisanymi hasłami.

Wielki Marsz dla Izy

i

Autor: Amadeusz Calik

17:48 Tłum powoli się rozchodzi. W wielu miejscach w Polsce zapłonęły znicze.

17:18 Uczestnicy Marszu zebrani pod Kolumną Zygmunta po raz kolejny rozświetlili telefony i w ciszy wysłuchali utworu "Soun of silence".

17:29 Czoło marszu dotarło już do celu, czyli pod Ministerstwo Zdrowia. W naszej galerii możesz zobaczyć, jak wygląda Marsz dla Izy w Warszawie.

17:08 Czoło Marszu dotarło na Plac Zamkowy. W marszu uczestniczy kilkadziesiąt t6ysiący osób. Tłum jest ogromny, przypomina się Strajk Kobiet sprzed roku.

17:06 Tłum wyciągnął telefony z zapalonymi latarkami w telefonach przy dźwiękach piosenki "Sound of silence" w wykonaniu Disturbed. Potem zaczęli skandować "Ani jednej więcej"/.

17:00 W Marszu dla Izy udział wzięła Marianna Schreiber, która podzieliła się nagraniem.

16:46 W Marszu wziął udział Szymon Hołownia z Polski 2050.

16:30 Na Marszu dla Izy w Warszawie pojawiło się mnóstwo osób. Jak widać, posłuchali próśb organizatorów i nie przynieśli tęczowych flag. Nie wykrzykują także haseł znanych ze Strajków Kobiet w poprzednim roku. Uczestniy przeważnie idą w ciszy i skupieniu.

16:13 Na Marszu dla Izy pojawił się między innymi Tomasz Lis z córką.

16:00 Pod Trybunałem Konstytucyjnym zebrały się tłumy.

15:45 Na Marszu dla Izy pojawili się politycy z opozycji, w tym Donald Tusk, Dariusz Joński, Barbara Nowacka, Małgorzata Kidawa-Błońska, Bartłomiej Sienkiewicz.

15:20 Pod Trybunałem Konstytucyjnym zaczynają zbierać się uczestnicy Marszu. Według szacunków policji jak na razie przybyło ok. 300 osób.

15:15 Planowana trasa marszu dla Izy w Warszawie zaczyna się pod siedzibą Trybunału Konstytucyjnego, przejdzie  przez Plac na Rozdrożu, Aleje Ujazdowskie, Plac Trzech Krzyży, Nowy Świat, Rondo DeGaulle'a, Nowy Świat  i Krakowskie Przedmieście. Zakończy się pod siedzibą Ministerstwa Zdrowia. Fanpage Legalna Aborcja. Bez kompromisów poprosił wszystkich uczestników, aby nie przynosili flag i uszanowali powagę sytuacji. Mogą zabrać ze sobą transparenty, znicze, kwiaty lub zdjęcia Izy.

14:12

Głos w sprawie zabrał też minister zdrowia Adam Niedzielski. - Śmierć ciężarnej 30-letniej kobiety, która trafiła do szpitala w Pszczynie, jest bardzo trudną sprawą, która wymaga wyjaśnienia - podkreślił w sobotę resortu zdrowia. - Będzie ona wyjaśniona przez prokuraturę; ja zleciłem kontrolę NFZ-owi - dodał.

14:10

Po nagłośnieniu sprawy śmierci 30-latki z Pszczyny na światło dzienne wychodzą kolejne tragedie kobiet i ich rodzin. W Świdnicy też zmarła kobieta. "Kazali jej rodzić martwe dziecko". - Moja Ania też zmarła w 5. miesiącu ciąży w szpitalu. Też wstrząs septyczny. Leżała całą noc na oddziale i kazali jej rodzić martwe dziecko - powiedział Onetowi pan Łukasz, którego żona zmarła w szpitalu w Świdnicy. Mężczyzna stracił żonę w czerwcu i teraz postanowił podzielić się swoją historią. 

14:02

"To dramatyczne wydarzenie, obnażające barbarzyńskie, pełne pogardy traktowanie kobiet w Polsce, wstrząsnęło nami wszystkimi. Nie zapomnimy. Zanim wykrzyczymy: #MordercyBędziecieSiedzieć!, zanim z naszych gardeł wyrwie się jakże prawdziwe #ZakazAborcjiZabija!, #AniJednejWięcej!, połączymy się w ciszy i skupieniu, w przygnębieniu po śmierci Izy, we wspólnym milczącym gniewie na okrucieństwo rządzących naszym krajem i ich funkcjonariuszy" - zapowiada Ogólnopolski Strajk Kobiet.

13:29

W piątek Wirtualna Polska zapytała biuro prasowe Episkopatu Polski o to, jak skomentuje sprawę śmierci 30-letniej Izabeli, która w 22. tygodniu ciąży trafiła do Szpitala Powiatowego w Pszczynie. Biskupi zachowali jednak dużą powściągliwość i nie mają zamiaru komentować sprawy. Napisali jedynie, że nie a możliwości obiektywnej oceny sprawy, gdyż wszystko co wiemy na temat zdarzenia, pochodzi z przekazów prezentowanych przez media. - Kościół zawsze stoi na stanowisku pełnego poszanowania każdego życia ludzkiego od jego poczęcia do naturalnej śmierci - odpisał Episkopat Polski.

13:00

1 listopada w Święto Zmarłych pod siedzibą Trybunału Konstytucyjnego odbył się milczący protest. Nie było żadnych przemówień, ani krzyczanych haseł. Panowała przerażająca cisza, a uczestniczki i uczestnicy manifestacji stawiali pod siedzibą TK znicze ku pamięci zmarłej kobiety. Widoczne były też transparenty z hasłem "Ani jednej więcej".

12:01

Przypomnijmy. We wrześniu kobieta trafiła do szpitala w 22. tygodnia ciąży. Lekarze stwierdzili bezwodzie, lecz mimo to nie podjęli się dokonania aborcji. Izabela zmarła na sepsę.

11:11

Lista niektórych z sobotnich demonstracji:

 • Berlin, Niemcy, rezydencja Przyłebskiej 17.00
 • Bydgoszcz 15.30
 • Dzierżoniów 15.30
 • Gdańsk 16.00
 • Londyn 18.30 UTC+01
 • Łódź 16.00
 • Niepołomice 17.00
 • Nowy Dwór Gdański 12.00
 • Ostrowiec Świętokrzyski 15.30
 • Racibórz 15.30
 • Radomsko 16.30
 • Rybnik 17.00
 • Słubice 18.00
 • Stargard 16.30
 • Szczecin 18.00
 • Warszawa 15.30
 • Wrocław 17.00

10:34

Większość marszów dla Izy odbędzie się w sobotę, a kolejne organizowane są również w niedzielę 7 listopada i w poniedziałek 8 listopada. Nie tylko w kraju, ale także za granicami kraju. Już teraz wiadomo o marszu w Londynie, Berlinie, Oslo czy na włoskiej Sardynii. 

10:01

Swój udział w sobotnich marszu w stolicy zapowiedzieli politycy m.in. Donald Tusk, Barbara Nowacka, Katarzyna Lubnauer, Kamila Gasiuk-Pihowicz czy Michał Szczerba.

09:11

Zgromdzenia w Warszawie planowane są pod Trybunałem Konstytucyjnym i Ministerstwem Zdrowia.

09:00

Organizacje feministyczne i zajmujące się obroną praw człowieka, w tym Aborcyjny Dream Team, Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny czy Fundacja Feminoteka organizują w sobotę, 6 listopada, w Warszawie Marsz dla Izy pod hasłem "Ani Jednej Więcej".

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE