Wybory w Polsce

Konwencja KO w Tarnowie na żywo. Donald Tusk sypał obietnicami jak z rękawa! [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

2023-09-09 14:15

Konwencja programowa Koalicji Obywatelskiej w Tarnowie była jednym z ważniejszych punktów kampanii wyborczej w wyborach parlamentarnych 2023. W czasie sobotniej [9.09] konwencji Polacy poznali szczegółowy program środowiska Donalda Tuska. Konwencja organizowana była pod hasłem: "100 konkretów na 100 dni". Czym zaskoczyła nas KO? Donald Tusk sypał obietnicami jak z rękawa. Niżej zapis relacji na żywo z konwencji.

Konwencja wyborcza Koalicji Obywatelskiej w Tarnowie - sobota, 9.09.2023, godz. 12:00

W sobotę 9 września zaplanowana była konwencja wyborcza Koalicji Obywatelskiej, która odbyła się w Tarnowie. W czasie konwencji zostało przedstawionych 100 propozycji programowych na pierwsze 100 dni rządu opozycji z Donaldem Tuskiem na czele, dlatego też sama konwencja to wydarzenie pod hasłem: "100 konkretów na 100 dni". Jaki będzie program wyborczy KO? Poznajcie szczegóły. Niżej zapis relacji na żywo z konwencji programowej Koalicji Obywatelskiej.

KLIKNIJ TUTAJ: 100 konkretów na 100 dni. Propozycje programowe KO na wybory 2023. [PEŁNA LISTA]

Konwencja wyborcza Koalicji Obywatelskiej w Tarnowie - sobota, 9.09.2023, godz. 12:00

11:30

Konwencja Koalicji Obywatelskiej w Tarnowie rusza już za pół godziny. Podczas kongresu programowego Koalicji Obywatelskiej pod hasłem "100 konkretów na 100 dni", zostanie zaprezentowany program nie tylko na cztery lata, ale też 100 konkretów na pierwszych 100 dni rządzenia. „Tam będzie naprawa państwa, proste decyzje, które obniżą ceny" – wskazał Tusk.

11:35

Na kongres KO zjeżdżają działacze z rożnych stron Polski.

11:52

"15-go pogonimy Kaczyńskiego!" krzyczą zebrani na kongresie PO, tuż przed rozpoczęciem. Jak widać po uczestnikach spotkania, obowiązuje dress code: białe stroje, mężczyźni ubrali się w białe koszule.

11:56

Kongres KO rozpoczyna się od odśpiewaniu hymnu.

11:57

Na scenie jest już Donald Tusk, gromko witany oklaskami.

11:59

Tusk mówi, że myślał o ludziach, którzy byli w czasie marszu 4 czerwca w Warszawie, gdy jechał do Tarnowa. Bo wszędzie ludzie mają podobne marzenia. - 100 konkretów na sto dni, to są ich nadzieje, pragnienia i postulaty - mówi Tusk.

12:02

Tusk mówi, dlaczego ostawiono na Tarnów. To ze względu na fakt, że w mieście toczył się bój o to, czy polskie nawozy sztuczne, które tam powstają, czy wpadną w "łapy proputinowskiego oligarchy". I jak mówi, zrobiono wiele, by nie stało się tak.

12:06

Tusk wspomina o tym, jak rozeszły się jego drogi z Morawieckim, gdy ten był jego doradcą. Tusk: - Tylko ludzie wiarygodni mogą przedstawiać konkretne propozycje.

12:13

Jest pierwsza obietnica: Za chorobowe od pierwszego dnia pracownika, płaci ZUS  - pierwszy z konkretów, jakie przedstawia Tusk. - Wprowadzimy podatek "kasowy", gdy jest już faktura - to kolejny konkret na "100 dni" rządów. - Każdy, kto zarabia do 6000 zł nie będzie już płacił podatku dochodowego. A ten, kto zarabia powyżej 6000 zł będzie płacił wyraźnie niższy podatek dochodowy - mówi Tusk.

12:16

- Odbudujemy świat przepisów, który wyniesie godność kobiet do najważniejszych w życiu publiczny. Kobiety będą miały prawo, te które spodziewają się dziecka, na pomoc i prawo do bezpłatnego znieczulenia, badań prenatalnych i to kobieta zdecyduje o macierzyństwie.

12:19

Na sali są politycy PO:

12:21

Tusk obiecuje, że przywróci finansowanie in vitro, to kolejny konkret. Do tego zapowiada: podwyżkę dla wszystkich nauczycieli, o 30 proc., to około 1,5 tys. zł. Mówi też o pracach domowych uczniów. Budżetówka, tu też Tusk zapowiada, że do końca roku budżetówka za drożyznę dostanie 20 proc. więcej.

12:25

12:28

Tusk o rządzących: - Ich głupota i niekompetencja kosztuje nas dziesiątki miliardów złotych. Kradzież ze strony władzy stała się kategorią makroekonomiczną, my w sto dni pokażemy na czym polegał mechanizm okradania Polski i Polaków.

12:31

Po Tusku czas na wystąpienie Rafała Trzaskowskiego. Prezydent Warszawy mówi, że młode pokolenie nie jest roszczeniowe.

12:43

Trzaskowski porusza w swoim wystąpieniu dwa temat: edukacja i klimat oraz zagrożenia, które mu towarzyszą.

12:46

Trzaskowski: - Młodzi ludzie mówią "mamy dosyć obciachu" i tych ludzi, którzy się na wszystko obrażają, chcę by w UE Polska znaczyła tyle, ile powinna, młodzi nie mają kompleksów.

12:51

Przemawia Kamila Gasiuk-Pihowicz mówi, że Kaczyński, Duda, Morawiecki i Sasin będą rozliczeni. - Zlikwidujemy pseudo KRS. Usuniemy dublerów z TK - mówi wprost. A Krzysztof Brejza dodaje: RP będzie państwem bez SB-eckich metod PiS, rozliczymy Kamińskiego, Ziobrę, Wąsika i tych, którzy są odpowiedzialni za nielegalne podsłuchy Polaków. - Komendant Szymczyk odpowie za naruszenie wartości w policji, jej autorytetu, który zniszczył, wysadził! Przywrócimy profesjonalizm, apolityczność służb mundurowych, przywrócimy godność i honor munduru policjanta.

12:57

Kolejna para, która zabiera głos to Urszula Zielińska z Zielonych i Borys Budka. Podejmują temat zielonej energii, taniej energii. Budka mówi, że na Śląsku będzie ministerstwo przemysłu, a transformacja energetyczna to wielka szansa.

13:12

Kolejne konkrety przedstawiają Izabela Leszczyna i Adam Szłapka, którzy poruszają tematy dotyczące przedsiębiorców i emerytów - którzy nie zapłacą podatku dochodowego, o czym już wcześniej wspominał Tuk. - Uwolnimy handel w niedzielę - mówi Szłapka. I kolejny postulat to świeckie państwo: - Koniec z transferami pieniędzy dla Rydzyka!

13:15

Sławomir Nitras i Bartosz Arłukowicz mówią o tym, jak przywrócą miejsce Polski w Europie. I zapowiadają zmiany w służbie zdrowia: - Zniesiemy limity w NFZ dla polskich szpitali. 

13:19

Kolejne konkrety przedstawia Barbara Nowacka i prezydent Wodzisławia. Nowacka: - Prawo do aborcji zostanie zliberalizowane. Polityczka wspomina też o konwencji antyprzemocowej i związkach partnerskich: - Związki partnerskie natychmiast! Mówi też o hejcie. Nowacka mówi też, że po 15 października to Rzecznik Praw Dziecka pożegna się ze swoim stanowiskiem. - Czarnek dzięki waszym głosom przestanie być ministrem edukacji! A prezydent Wodzisławia mówi, że śląski zostanie uznany za język regionalny.

13:27

Kolejne konkrety przedstawią przedstawiciele Agrounii, lider Michał Kołodziejczak i Ewa Szydłowska. Wiele jest mowy o wiejskich kobietach i ich potrzebach. Kołodziejczak: - Polska to nasz kraj! To jest konkret, Polska należy do nas. Jak mówi, w sklepach będzie ponad połowa polskiej żywności. I ogłasza: powstaną nowoczesne, hybrydowe bazary w każdym mieście. Zakupy tam będą poprzez nowoczesną aplikację i dodaje: - Donald musi mieć to zrobione najlepiej!

13:32

Kołodziejczak zapowiada retencję wody, a dla rolników: tanią i czystą wodę.

13:35

Kolejne konkrety przedstawią Dariusz Joński i Michał Szczerba. Obaj zapowiadają kontrole instytucji państwowych. - Zlikwidujemy Polską Fundację Narodową i 14 innych fundacji i agencji powołanych przez PiS, które są przechowalnią pisowskich aparatczyków. Rozliczymy wyprzedanie majątku narodowego, co ważne, zablokujemy ostatni skok PiS, czyli likwidację lotniska Okęcie, to się nie uda, obiecujemy to.

13:41

Jak mówią zlikwidują instytucje, które są "przechowalnią dla rodzin PiSowskich". - Rozliczymy całe to PiSowskie towarzystwo!

13:43

Czas na konkrety dotyczące wojskowości, które przedstawią generałowie. Generał Jan Rajchel: - Skończymy z gigantomanią. Dowództwa dywizji nie walczą. Stwórzmy pododdziały walczące. 

13:59

Na koniec podsumowanie Donalda Tuska i Rafała Trzaskowskiego. Tusk: - Te 100 konkretów musimy zamienić w fakty, ale jesteśmy tu tysiącami, tak jak i w Polsce, by te sto konkretów stały się długo oczekiwanym i upragnionym faktem. Chciałem podziękować: marszałkowi Senatu, Tomku, chciałem Ci podziękować w imieniu Polek i Polaków, za to że konsekwentnie broniłeś i obroniłeś niezależność Senatu od PiSowskiej kliki. Chcę podziękować Małgosi Kidawie-Błońskiej, bo lekko zachorowała, miała mówić o kulturze. Ustanowimy status artysty, by mieli zabezpieczenie społeczne. Marszałek Kidawa-Błońska powiedziała, że dobrze jak ty to powiesz, bo masz coś na sumieniu, i dobrze, byś powiedział ludziom kultury, że są w centrum uwagi. Odpolitycznimy TVP, muzea i teatry.

14:00

Donald Tusk mówi, że część konkretów trafi z funduszy kościelnego, a TVP nie będzie wspierana, dofinansowanie pójdzie na walkę z rakiem. - Zniesiemy cenzurę - mówi Tusk. A o Trzaskowskim mówi, że choć ruszyła na niego machina PiSowskiego państwa, w czasie wyborów, to te wybory wygrał. -Wtedy oni ukradli nam demokrację.

Trzaskowski: - Wszyscy się pytają, czy wygramy, dajcie nadzieję. My dajemy nadzieję, ale to Wy musicie dać nadzieję, że pogonimy tych ludzi oderwanych od rzeczywistości. Nadzieja musi być w Was! - Zwyciężymy! - kończy Donald Tusk.