Hartman

i

Autor: Marek Kudelski/Super Express

Wybory parlamentarne

Kontrowersyjne wypowiedzi Hartmana. Chodzi o... pedofilów! Lewica zabiera głos. Podjęto decyzję!

2023-08-17 7:06

Wpis prof. Jana Hartmana, znanego filozofa i publicysty, w którym wyraził swoje przekonanie o konieczności przestrzegania praw również przez osoby skazane za pedofilię, wywołał burzę w przestrzeni publicznej. Profesor, który planował startować w październikowych wyborach z pierwszego miejsca na liście Nowej Lewicy na Sądecczyźnie, wywołał kontrowersje swoim stanowiskiem. "W odpowiedzi na szereg zapytań: Jan Hartman nie będzie startował z list Lewicy" - napisała na platformie X Anna-Maria Żukowska.

W swoim wpisie opublikowanym we wtorek wieczorem w serwisie X, prof. Hartman podkreślił, że niezależnie od rodzaju przestępstwa, każda osoba ma prawo do godnego traktowania i obrony swoich praw. "Tak! Pedofile też mają prawa! Jak wszyscy inni przestępcy! Żadnego człowieka nie wolno piętnować - nawet pedofila!" - napisał. To nie pierwszy raz, kiedy profesor wypowiada się na temat pedofilii. W 2013 roku, w kontekście debaty nad rejestrem pedofilów, Hartman zaznaczył, że osoby skazane za to przestępstwo zasługują na terapię oraz opiekę medyczną, a nie jedynie na potępienie i stygmatyzację.

Niezwykle kontrowersyjne są również wcześniejsze wypowiedzi Hartmana, które budziły spore oburzenie. W 2014 roku na swoim blogu poruszył kwestię legalizacji związków kazirodczych, co spotkało się z ostrą krytyką ze strony polityków różnych opcji. Wówczas zarówno przedstawiciele partii rządzącej, jak i członkowie Lewicy, wyrażali dezaprobatę wobec tych pomysłów. Wpis ten szybko został usunięty z bloga prof. Hartmana.

Hartman jednak nie startuje. Lewica zabrała głos

"W odpowiedzi na szereg zapytań: Jan Hartman nie będzie startował z list Lewicy" - napisała na platformie X Anna-Maria Żukowska.

Głos zabrał też współprzewodniczący Małopolskiej Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy, którego oświadczenie opublikował na Twitterze rzecznik klubu Lewicy Marek Kacprzak.

"W związku z licznymi informacjami medialnymi dotyczącymi kandydowania jako lidera listy Lewicy w najbliższych wyborach parlamentarnych w okręgu 14 (Nowy Sącz) przez prof. Jana Hartmana niniejszym chciałbym stanowczo poinformować, iż prof. Jan Hartman nie będzie liderem listy w niniejszym okręgu, podobnie jak również nie będzie kandydował w żadnym z okręgów list Lewicy w najbliższych wyborach parlamentarnych 15 października 2023 roku" - podkreślił Ryszard Śmiałek.

Sonda
Interesujesz się polityką?
Express Biedrzyckiej - Bogusław GRABOWSKI, Ewa PIETRZYK-ZIENIEWICZ, Mirosław OCZKOŚ RUNDA 1