Jak powiedział PAP przewodniczący klubu KO, Borys Budka, „spotkanie ma charakter trochę roboczy, trochę świąteczny. Wyjątkowo, z uwagi na covid, nie robimy tradycyjnego spotkania opłatkowego, nie będzie składania indywidualnie życzeń, nie będzie poczęstunku. Złożymy sobie życzenia in gremio, ale też porozmawiamy o wyzwaniach, które przed nami w przyszłym roku”.Na zebraniu poseł Bartłomiej Sienkiewicz przedstawia plan organizacji kongresów programowych, mających odbyć się w pierwszym półroczu 2022 roku.Klub robi też korektę składu reprezentantów Senatu w swoim Kolegium. Beata Małecka-Libera zastępuje Adama Szejnfelda, co wynika z konsekwentnego wprowadzania parytetów we władzach PO i klubu Koalicji Obywatelskiej. Zwolennikiem równoważenia liczby mężczyzn i kobiet na odpowiedzialnych stanowiskach jest Donald Tusk. Rada Krajowa PO ustami Donalda Tuska przedstawiła ostatnio plan działań, w związku z przygotowaniem się koalicji do wyborów parlamentarnych. Nie wykluczone, że odbędą się one przed terminem, dlatego przygotowanie się do nich jest teraz priorytetem.
"Szczepienie czyni wolnym" Dziambor: Nie mam za co przepraszać
Wspólna kontrola wyborów
Wiadomo, że koalicjanci chcą przygotować program, który przedstawią wyborcom i stworzą system kontroli prawidłowości i uczciwości przeprowadzenia wyborów, we współpracy z innymi siłami prodemokratycznymi, jak PSL, Polska 2050 Szymona Hołowni i samorządowcy. Oferta koalicjantów dla Polski, czyli program koalicji, zostanie sformułowany podczas siedmiu zaplanowanych kongresów programowych. W dyskusjach wezmą udział eksperci z innych partii, aktualnie opozycyjnych. Pierwszy kongres ma się odbyć 28-29 stycznia w Łodzi. Jego hasło to „Odporna Polska”. Skuteczna walka z pandemią, przeciwdziałanie społecznemu wykluczeniu i zagwarantowanie bezpieczeństwa kraju – to tematy do dyskusji na łódzki kongres. Jak podaje PAP, kongresy mają odbywać się raz w miesiącu, każdy w innym regionie kraju. Drugi z nich ma dotyczyć rolnictwa, energetyki i ekologii. Celem koalicjantów jest skuteczne zmierzenie się z największymi wyzwaniami dzisiejszej Polski: stanem służby zdrowia, walką z pandemią, wysoką inflacją. Chcą zająć się także wsparciem dla pr7zedsiębiorców, przywróceniem praworządności, naprawą polityki zagranicznej, a w tym relacji polskiego rządu z Unią Europejską.
Kaczyński już nie rządzi
Jarosław Kaczyński już dawno nie rządzi - panuje nic nie robiąc, a de facto rządzą ludzie mizerni, albo tak nikczemni jak Łukasz Mejza – powiedział PAP Donald Tusk. To słabość prezesa PiS powoduje m. in. brak zdecydowanych działań rządu w walce z pandemią – dodał lider PO.Po spotkaniu z klubem KO, odpowiedział na pytanie PAP o najnowsze konkluzje Rady Europejskiej dotyczące walki z Covid-19, a także projekt PiS, który ma umożliwić pracodawcom sprawdzenie, czy jego pracownicy szczepili się na Covid-19.„Przed rozpoczęciem obrad unijnego szczytu w Brukseli miałem okazję rozmawiać on line z kilkoma szefami rządów państw UE, m. in. nowym kanclerzem Austrii Karlem Nehammerem” – powiedział Donald Tusk i zapewnił, że wszyscy oni uznają sytuację pandemiczną za krytyczną”. „Nie ma alternatywy dla zdecydowanych działań” - podkreślił.