Jarosław Gowin

i

Autor: Sebastian Wielechowski/Super Express Jarosław Gowin

Kim jest Jarosław Gowin, jakie ma poglądy?

2020-04-27 14:35

Nazwisko Jarosława Gowina odmieniane jest ostatnio przez wszystkie przypadki. Były już wicepremier, człowiek dotąd pozostający w cieniu takich politycznych graczy jak Jarosław Kaczyński czy Zbigniew Ziobro, niespodziewanie skupił na sobie uwagę wszystkich dziennikarzy i analityków polskiej polityki. Kim jest Gowin i co o nim wiadomo?

59-letni Gowin to dzisiaj największa zagadka polskiej polityki. W latach 90. związany był z partiami centroprawicowymi: Forum Prawicy Demokratycznej, Unią demokratyczną i Unią Wolności  Z polityką na szczeblu centralnym związany jest od 2005 r., kiedy wszedł do Senatu z ramienia Platformy Obywatelskiej. Dwa lata później został posłem. Mandat utrzymał także później: w 2011 r. został ministrem Sprawiedliwości.

Funkcję tę utrzymał zaledwie dwa lata, a stracił ją po tym, jak powiedział w mediach, że zarodki, powstałe w drodze in vitro, są wywożone do Niemiec, gdzie poddawane są eksperymentom medycznym. Odwołując go z funkcji, premier Donald Tusk powiedział, że nie ma czasu raz w tygodniu komentować słów członka swojego rządu.

- Przeszedłbym do historii jako postać dość śmieszna, gdybym przez własną nieudolność doprowadził do upadku rządu - móił wtedy Donald Tusk.

Gowin od zawsze znany był z walki o ochronę życia poczętego, sprzeciwiał się aborcji.

- W obu przypadkach - zarówno bardzo permisywnej ustawy o in vitro, jak i dopuszczalności aborcji eugenicznej - jestem przeciwnikiem obowiązujących rozwiązań - mówił rok temu, w wywiadzie dla portalu gazeta.pl.

Ale to było dużo później. W 2013 r. stanął naprzeciwko Tuska ponownie, tym razem w wyborach na stanowisko przewodniczącego PO. Przegrał - i wyleciał z partii, by stanąć na czele swojego ugrupowania: Polska Razem. Działał w nim ze zmiennym szczęściem, w 2014 r. partia nie zdołała dostać się do Parlamentu Europejskiego. Rok później znowu trafił do Sejmu - tym razem z list PiS. Dostała się do Sejmu i objął stanowisko wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Wytrwał na nim do kolejnych wyborów parlamentarnych i ponownego objęcia teki ministra. 

W kwietniu 2020 r. podał się do dymisji, w proteście przeciwko organizacji wyborów prezydenckich. Trwa polityczne przeciąganie liny, bo jeśli wierzyć doniesieniom z Sejmu, Gowin może zostać - w porozumieniu z opozycją - marszałkiem Sejmu.

​Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Express Biedrzyckiej - Gość: Paweł Kowal