Czy tzw. „afera mieszkaniowa” może wpłynąć na przebieg kampanii przed wyborami prezydenckimi 2025? Z badania IBRiS dla Radia ZET wynika, że dla dużej części opinii publicznej temat przekazania mieszkania przez Jerzego Ż. Karolowi Nawrockiemu i jego małżonce budzi poważne wątpliwości. Zarówno sam fakt umowy dożywocia, jak i sposób jej tłumaczenia przez kandydata Prawa i Sprawiedliwości, wpływają na ocenę jego wiarygodności.
Czy sprawa mieszkania odbije się na kampanii Nawrockiego? Wyniki sondażu IBRiS
Kim jest Dorota Wysocka-Schnepf? To ona poprowadzi debatę TVP
Z badania przeprowadzonego w dniach 8–9 maja 2025 roku przez pracownię IBRiS wynika, że 70,5 proc. respondentów uważa, że sprawa negatywnie wpłynie na kampanię Karola Nawrockiego. Spośród tej grupy, 34,5 proc. ankietowanych wskazało odpowiedź „zdecydowanie tak”, a 36 proc. – „raczej tak”.
Z kolei 18,1 proc. Polaków nie przewiduje, by sprawa miała wpływ na wynik kandydata w nadchodzących wyborach prezydenckich w Polsce. Tylko 7,9 proc. wskazało odpowiedź „zdecydowanie nie”, a 10,2 proc. – „raczej nie”. Grupa 11,5 proc. badanych nie miała wyrobionego zdania w tej sprawie.
Co Polacy sądzą o tłumaczeniach kandydata PiS?
Drugie pytanie zadane w badaniu dotyczyło wiarygodności wyjaśnień Karola Nawrockiego w sprawie zawarcia umowy dożywocia. Jak wynika z sondażu, aż 73,5 proc. ankietowanych nie uznaje jego tłumaczeń za przekonujące – w tym 60,1 proc. „zdecydowanie nie”, a 13,4 proc. „raczej nie”.
Z kolei 21,9 proc. Polaków deklaruje wiarę w przedstawione przez Nawrockiego wyjaśnienia. Tylko 4,6 proc. badanych odpowiedziało „nie wiem” lub „trudno powiedzieć”.
Silna polaryzacja ocen między elektoratami
Z odpowiedzi udzielonych przez osoby deklarujące sympatie polityczne wynika, że postrzeganie sprawy zależy w dużej mierze od afiliacji partyjnej.
- Wśród wyborców PiS aż 92 proc. uważa wyjaśnienia Karola Nawrockiego za wiarygodne.
- Zwolennicy Konfederacji są bardziej krytyczni – 97 proc. z nich nie wierzy kandydatowi (w tym 77 proc. „zdecydowanie nie”, a 20 proc. „raczej nie”).
To może świadczyć o znacznym spolaryzowaniu nastrojów społecznych w końcówce kampanii i wskazuje na potencjalny wpływ afery na postawy wyborców wahających się i nieprzekonanych.
Konsekwencje medialne i polityczne: co dalej z kampanią Nawrockiego?
Afera z mieszkaniem, ujawniona przez media i potwierdzona dokumentami, może stać się jednym z głównych tematów ostatnich dni przed I turą wyborów prezydenckich 2025. Choć formalnie nie wykazano nieprawidłowości, sama niejasność sytuacji oraz emocjonalny wydźwięk sprawy mogą obciążać kandydata PiS – szczególnie w oczach wyborców o umiarkowanych poglądach.
Wyniki badania wskazują, że kredyt zaufania wobec Karola Nawrockiego jest ograniczony, a potencjalne dalsze ujawnienie szczegółów sprawy może mieć wpływ na jego wynik wyborczy. Szczególnie istotna będzie reakcja sztabu i dalsza narracja medialna.
Źródło: Badanie IBRiS dla Radia ZET, przeprowadzone metodą CATI w dniach 8–9 maja 2025 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1071 osób.
Poniżej galeria: Kandydaci po debacie TVP
