Andrzej Duda

i

Autor: Przemysław Keler, Kancelaria Prezydenta, X.com

Szefowa KPRP potwierdza

Duda zwrócił się do Tuska ws. udziału Netanjahu w obchodach wyzwolenia Auschwitz

2025-01-09 12:54

Szefowa kancelarii prezydenta Małgorzata Paprocka potwierdziła w czwartek (9 stycznia) w rozmowie z PAP, że prezydent Andrzej Duda zwrócił się do rządu o zapewnienie możliwości udziału w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz premiera Izraela Benjamina Netanjahu, gdyby ten wyraził taką wolę. Izraelski premier podlega nakazowi aresztowania wydanemu przez Międzynarodowy Trybunał Karny w związku z oskarżeniem o zbrodnie wojenne w Strefie Gazy.

Times of Israel poinformował, że prezydent Andrzej Duda zwrócił się do polskiego rządu o zapewnienie ochrony przed aresztowaniem premierowi Izraela, jeśli weźmie on udział w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz, które odbędą się 27 stycznia.

O sprawę została zapytana szefowa prezydenckiej kancelarii, Małgorzata Paprocka w rozmowie z PAP, która przyznała, że każda osoba z Izraela, a także przedstawiciel jego władz, "powinien mieć możliwość - jeżeli ma taką wolę - wzięcia udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu".  Według relacji Paprockiej, Kancelaria Prezydenta czeka na reakcję ze strony rządu.

CZYTAJ: Nakaz aresztowania Netanjahu! Burza na świecie, takie są reakcje

Portal Times of Israel, powołując się na informacje agencji Bloomberg, przekazał, że prezydent Duda przesłał premierowi Donaldowi Tuskowi list, w którym stwierdził, że władze powinny zagwarantować "niezakłócony pobyt" Netanjahu w Polsce. Jako argument przywołał "absolutnie wyjątkowe okoliczności" tego wydarzenia. O sprawie napisał portal Interia, która wskazała, że prezydent wysłał do premiera pismo w sprawie zapewnienia ochrony izraelskiemu premierowi Beniaminowi Netanjahu, gdyby ten zdecydował się na wizytę w Polsce.

W liście, którego treść przytacza Interia, napisano, że "gdyby urzędujący premier Państwa Izrael pan Beniamin Netanjahu, wyraził wolę osobistego udziału w uroczystych obchodach 80. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz, rząd Rzeczypospolitej Polskiej powinien zagwarantować mu w tych absolutnie wyjątkowych okolicznościach niezakłócony pobyt na terytorium naszego kraju - mimo nakazu aresztowania".

Obchody 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz

Muzeum Auschwitz poinformowało w środę, że dziesięć delegacji państwowych, w tym polska, potwierdziło już udział w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Na czele delegacji staną koronowane głowy i prezydenci. Najważniejszymi gośćmi na ceremonii rocznicowej będą byli więźniowie niemieckich obozów. Organizatorzy spodziewają się, że z różnych zakątków świata przyjedzie ich kilkudziesięciu. Główna ceremonia odbędzie się późnym popołudniem 27 stycznia w specjalnym namiocie rozłożonym nad bramą do byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Honorowy patronat nad obchodami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. 27 stycznia obchodzony jest na świecie jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Sonda
Jak oceniasz decyzję prezydenta Dudy o napisaniu do premiera Tuska ws. Netanjahu?
2025_01_09_EXPRESS BIEDRZYCKIEJ_WSTĘP