Prezydent Andrzej Duda

i

Autor: PAP/Radek Pietruszka Partia prezydenta Andrzeja Dudy miałaby szansę w wyborach parlamentarnych?

Pomoc powodzianom

Duda podpisał specustawę powodziową

2024-10-03 22:49

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę powodziową. Wcześniej Senat bez żadnych poprawek przyjął ustawę o "usuwaniu skutków powodzi". Tak szybkie procedowanie oznacza, że przepisy ułatwiające odbudowę po powodzi bardzo szybko wejdą w życie.

Pomoc powodzianom

Sejm przyjął we wtorek 1 października nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Nowelizacja zakłada m.in., że poszkodowani w powodzi, którzy mają kredyt mieszkaniowy i utracili – choćby czasowo – możliwość korzystania z domu lub mieszkania, będą mogli skorzystać z bezzwrotnego wsparcia z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Poprzez fundusz państwo spłaci raty kredytu za 12 miesięcy. W czwartek 3 października Senat dał zielone światło na wprowadzenie ustawy w życie. Dokument czekał na podpis prezydenta. Andrzej Duda jeszcze tego samego dnia podpisał specustawę powodziową. "Ustawa została dziś przez pana prezydenta podpisana i skierowana do publikacji w Dzienniku Ustaw" - przekazała PAP w czwartek wieczorem szefowa KPRP Małgorzata Paprocka.

Jak pomóc powodzianom?

Co jeszcze daje specustawa powodziowa? Wprowadzony zostanie zasiłek losowy (1 tys. zł), który będzie przeznaczony na wsparcie uczących się dzieci powodzian. Ponadto będzie dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców, którzy nie mogą pracować ze względu na zamknięcie np. żłobka lub nieobecność niani i muszą opiekować się dzieckiem. Zgodnie z ustawą pracownik poszkodowany w wyniku powodzi otrzyma prawo do dodatkowego płatnego urlopu w wymiarze do 20 dni na usuwanie skutków powodzi.

Specustawa sprawia, że zawieszone mogą być postępowania cywilne lub sądowo-administracyjne z urzędu, w związku z sytuacją powodziową i niemożnością wzięcia udziału w postępowaniu. Zawieszony może być także bieg terminów w postępowaniach administracyjnych i sądowo-administracyjnych (np. wniesienie odwołania, zażalenia, skargi, sprzeciwu).

Express Biedrzyckiej - 03.10 - WSTĘP

QUIZ. Pamiętasz te cytaty polityków i kultowe hasła propagandy PRL?

Pytanie 1 z 10
Na początku coś prostego. Dokończy cytat: "Każdemu, kto podniesie rękę na władzę, władza tę rękę..."