Donald Tusk

i

Autor: Marek Kudelski/Super Express Donald Tusk

Zaskakujące doniesienia

Donald Tusk w niebezpieczeństwie?! Dostał ochronę państwa

2022-12-28 13:40

Donald Tusk dostał ochronę Służby Ochrony Państwa. To decyzja niejawna ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego. SOP to formacja podlegająca MSWiA, przeznaczona do ochrony osób rządzących w Polsce. Szef Platformy Obywatelskiej dostał ochronę, choć jest liderem opozycji. Czy to oznacza, że jest w niebezpieczeństwie?

Donald Tusk dostał ochronę SOP? To decyzja niejawna ministra Mariusza Kamińskiego

O ochronie SOP przyznanej Donaldowi Tuskowi jako pierwsza poinformowała "Rzeczpospolita", powołując się na źródła w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz w Platformie Obywatelskiej. Tusk miał dostać ochronę Służby Ochrony Państwa przed świętami decyzją niejawną ministra Mariusza Kamińskiego. "Decyzja o przyznaniu Tuskowi ochrony jest niejawna, jednak obowiązują stałe zasady jej przyznawania - musi istnieć realne zagrożenie wobec tej osoby" - pisze "Rzeczpospolita".

Ochrona dla Tuska na wniosek PO. Już budzi kontrowersje w SOP 

Czy to oznacza, że lider PO jest w niebezpieczeństwie? Wirtualna Polska z kolei ustaliła, że Tusk dostawał pogróżki. Ilu funkcjonariuszy ochrania szefa Platformy Obywatelskiej? "Według naszych informacji Tuska chroni funkcjonariusz, który ochraniał go, kiedy Tusk piastował funkcję szefa Rady Europejskiej" - podaje "Rz". Dziennik pisze, że sprawa budzi kontrowersje w samym SOP. - Moim zdaniem Tusk nie powinien jej przyjmować, lecz otrzymać ochronę z funduszy partyjnych, jaką ma od lat Jarosław Kaczyński - ocenia jeden z funkcjonariuszy, cytowany przez "Rzeczpospolitą". Z kolei Wp.pl ustaliła, że Tuska chroni dwóch funkcjonariuszy SOP. "Ochrona przyznana została na wniosek kierownictwa Platformy Obywatelskiej. Wniosek miał trafić do MSWiA i SOP w połowie grudnia" - podaje Wirtualna Polska.

Co to jest SOP? Kogo ochrania Służba Ochrony Państwa?

Służba Ochrony Państwa (SOP) jest umundurowaną formacją, podległą ministrowi spraw wewnętrznych i administracji, przeznaczoną do ochrony osób rządzących w Polsce. 1 lutego 2018 zastąpiła Biuro Ochrony Rządu. Warto podkreślić, że Służba Ochrony Państwa ochrania tylko najważniejsze osoby w państwie:

  • prezydenta RP,
  • premiera,
  • marszałka Sejmu,
  • marszałka Senatu
  • szefa MSWiA,
  • szefa MSZ.

Dodajmy, że formacja SOP ma uprawnienia do czynności operacyjno-rozpoznawczych - a więc także do wszczęcia inwigilacji.

Poniżej zobaczysz galerię, jak polityka zmieniła Donalda Tuska:

Sonda
Ufasz Donaldowi Tuskowi?
T.SIEMONIAK: PIS CHCE WYKLUCZYĆ TUSKA Z ŻYCIA PUBLICZNEGO
Nasi Partnerzy polecają