Joe Biden Andrzej Duda Warszawa

i

Autor: MARCIN WZIONTEK/ SUPER EXPRESS

Wydano oficjalne oswiadczenie

Departament Stanu USA reaguje na „lex Tusk”. Niepokojące słowa

2023-05-30 8:59

„Lex Tusk” wzbudza sporo emocji, zwłaszcza wśród polityków opozycji. Ustawa pozwalająca na powstanie komisji do badania wpływów rosyjskich w Polsce została już podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę, wywołując lawinę komentarzy. Reakcje napływają nawet ze Stanów Zjednoczonych, które mają poważne wątpliwości.

Lex Tusk” to potoczna nazwa ustawy dotyczącej powołania Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022. Komisja ta może wydać na przykład zakaz pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi do 10 lat, w czym politycy opozycji widzą jawny cios w lidera PO Donalda Tuska.

Teraz do sprawy odniósł się rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller, który wydal oficjalne oświadczenie za pośrednictwem resortu dyplomacji Stanów Zjednoczonych. - Rząd Stanów Zjednoczonych jest zaniepokojony przyjęciem przez polskie władze nowych przepisów, które mogą być niewłaściwie użyte do ingerowania w wolne i uczciwe wybory w Polsce – stwierdził.

Wyraził także obawę, że komisja może zostać wykorzystana do zablokowania niektórych kandydatur polityków opozycji w nadchodzących w Polsce wyborów parlamentarnych. - Apelujemy do polskiego rządu, by dopilnował, aby ustawa nie uniemożliwiała wyborcom głosowania na wybranych przez nich kandydatów i aby nie była stosowana lub nadużywana w sposób, który mógłby wpłynąć na postrzeganie legalności wyborów – napisał.

Jak widać Stany Zjednoczone mają poważne obawy co do sposobu działania komisji. Wcześniej podobne obawy wyraził ambasador USA Mark Brzeziński.

Co wiesz o Donaldzie Tusku. Pytanie numer 7 tylko dla wielkich znawców życia polityka!

Pytanie 1 z 15
Gdzie urodził się Donald Tusk?
Express Biedrzyckiej - prof. Marcin MATCZAK
Nasi Partnerzy polecają