Szymon Hołownia, Małgorzata Kidawa-Błońska, Włodzimierz Kosiniak-Kamysz, Krzysztof Bosak, Robert Biedroń

i

Autor: Paweł Dąbrowski (2), Łukasz Gągulski, Tomasz Radzik, Marcin Gadomski Małgorzata Kidawa-Błońska, Włodzimierz Kosiniak-Kamysz, Krzysztof Bosak, Robert Biedroń

Debata prezydencka 2020. Ostre drwiny z Andrzeja Dudy

2020-04-22 19:02

22 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji UN Global Compact Network Poland i Kantar zaprosili kandydatów na prezydenta do debaty "Kryzys Klimatyczny: Scenariusze dla Polski". Szymon Hołownia, Małgorzata Kidawa-Błońska, Włodzimierz Kosiniak-Kamysz, Krzysztof Bosak i Robert Biedroń przedstawili swoją wizję państwa, które nie zagraża naturze.

Wirtualna debata była transmitowana przez stronę internetową RMF24. Nie wziął w niej udziału kandydat PiS, obecny prezydent Andrzej Duda. Szef ludowców, Kosiniak-Kamysz zadrwił, że pan prezydent zapewne nie może się zdecydować: czy człowiek przyczynił się do zmian klimatycznych, czy nie ma na nie wpływu.

Dyskusja toczyła się z okazji święta Ziemi. - Ale nie ma co świętować, kiedy płonie Biebrzański Park Narodowy. Doprowadziliśmy do tego, że płoną mokradła! Doprowadziliśmy do klęski suszy. Warunki w Polsce będą najgorsze od 150 lat – mówił niezależny kandydat, Szymon Hołownia. – Wody Polskie wydają na małą retencję 350 mln zł rocznie, a rząd wydaje na przekop Mierzei Wiślanej 2 mld zł. Ktoś tu na głowę upadł – powiedział.

Wybory prezydenckie 2020 jednak w maju?! Machina już ruszyła

Szef PSL chce doprowadzić do tego, że do roku 2030 połowa energii w Polsce będzie pochodziła ze źródeł odnawialnych. – Kolejna sprawa to małą retencja, abyśmy mieli wodę. Plonie Biebrza, a poziom wody w Wiśle wynosi 60 cm. Zasoby wody mamy jedne z najniższych w Europie – mówił Kosiniak-Kamysz.

Krzysztof Bosak, kandydat Konfederacji, nie wierzy w możliwość całkowitego odejścia od wykorzystywania węgla. Proponuje on wybudowanie elektrowni atomowej, co zaniechały wszystkie kolejne rządy.

Za ograniczeniem korzystania z paliw kopalnych jest także kandydat Lewicy, Robert Biedroń. Proponuje on odejście do węgla za 15 lat. – Dzisiaj sprowadzamy węgiel z Rosji. To jest niedopuszczalne. Na Śląsku tworzone są szkoły zawodowe, które są i mają być alternatywą dla zawodu górnika. Mieszkańcy Śląska są tego świadomi – zaznacza Biedroń.

Według kandydatki KO, Kidawy-Błońskiej, ludzie zapomnieli, że Ziemię mają tylko jedną. Jest dużo spraw do załatwienia, ale trzeba to zrobić wspólnie. Dla niej ważne jest powołanie Rady ds. Klimatu.

Czytaj Super Express nie wychodząc z domu. Kup bezpiecznie gazetę

Super Raport 22 IV (goście: Girzyński, Senyszyn)
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE