Wybory do Parlamentu Europejskiego zbliżają się wielkimi krokami. To kolejna decyzja, jaką Polacy będą mogli podjąć, by mieć wpływ na kształt rodzimej polityki europejskiej. W niedzielę 12 maja punktualnie o 20:00 rozpoczęła się pierwsza specjalna "Debata Europejska", którą poprowadził nasz doświadczony dziennikarz: Jan Złotorowicz.
W studiu pojawili się Michał Dworczyk z PiS, Joanna Kamińska z KO, Paweł Zalewski z Trzeciej Drogi, Maciej Konieczny z Lewicy Razem, Krystian Kamiński z Konfederacji i Rafał Kowalik z Bezpartyjnych Samorządowców. Uczestnicy wzięli udział w czterech rundach, z których każda ma inne zasady.
Runda pierwsza to pytanie brzmiało "Na ile poważnie traktujemy groźbę wojny w Europie? Mówiąc wprost, czy Putin zaatakuje terytorium Unii Europejskiej?". Każdy z uczestników miał 60 sekund na odpowiedź. - Najważniejsze są inwestycje w modernizację wojska, ale także silną pozycję Polski w strukturze europejskiej - stwierdził Maciej Konieczny. Inne zdanie miał przedstawiciel Konfederacji. - Musimy mieć przeszkolonych obywateli, którzy potrafią się obsługiwać bronią, dlatego musimy zadbać, by mieli do niej dostęp - mówił Krystian Kamiński. - Putin nigdy nie zaryzykował i nie zaryzykuje, dlatego tak ważny jest wysiłek modernizacyjny - przekonywał Paweł Zalewski
Runda druga to możliwość zadania trzech pytań do innych uczestników. Na zadanie pytania przysługuje 30 sekund, na odpowiedź 60. Potem pytający ma 30 sekund na ripostę. Reprezentant Konfederacji został na przykład zapytany, czy Polska powinna opuścić Unię Europejską. - Ja nie jestem przywiązany do UE, powinniśmy być tak długo, jak spełnia nasze interesy. Jeśli tego nie robi, powinniśmy móc wstać od stołu - stwierdził Krystian Kowalski. Z kolei Michał Dworczyk usłyszał pytanie dotyczące sympatyzowania polityków PiS ze zwolennikami Kremla. - Politycy spotykają się z innymi politykami i to jest normalne, tylko tak można przekonać ich do zmiany zdania - odpowiedział.
Runda trzecia to losowanie dwóch spośród 20 wcześniej nadesłanych przez widzów pytania, które uczestnicy będą losować ze wspólnej puli. Na odpowiedź każdy dostanie 60 sekund. Padło między innymi pytanie, czy Polska powinna dołączyć do programu Nuclear Sharinmg, na które odpowiedziała Joanna Kamińska. - Powinna być debata merytoryczna - uznała.
Runda czwarta to 90 sekund na podsumowanie, w której uczestnicy mogą się swobodnie wypowiedzieć na dowolny temat. - Dziękuję redakcji za tę debatę. Rozmawiamy o konkretach, różnimy się w szczegółach, ale w tym, co jest najważniejsze, jesteśmy zgodni - skwitował Paweł Zalewski.
"Debata Europejska" 12.05.2024
19:44
Witamy w naszej relacji na żywo z "Debaty Europejskiej" Super Expreessu!
19:46
W studiu już pojawili się wszyscy uczestnicy, trwają ostatnie przygotowania.
19:53
Kolejność, w jakiej będą odpowiadać uczestnicy debaty, została ustalona w drodze losowania w "Expressie Biedrzyckiej" w piątek 10 maja. Wygląda następująco:
Maciej Konieczny (Lewica Razem)
Joanna Kamińska (KO)
Rafał Kowalik (Bezpartyjni Samorządowcy)
Michał Dworczyk (PiS)
Krystian Kamiński (Konfederacja)
Paweł Zalewski (Trzecia Droga)
20:00
Zaczynamy debatę! Gościł powitał Jan Złotorowicz.
20:01
Pierwszy temat to obronność i bezpieczeństwo.
20:02
Na ile poważnie traktujemy groźbę wojny w Europie? Mówiąc wprost, czy Putin zaatakuje terytorium Unii Europejskiej? - pytał Jan Złotorowicz.
20:03
- Najważniejsze są inwestycje w modernizację wojska, ale także silną pozycję Polski w strukturze europejskiej. [...] Każdy, to kwestionuje potrzebę modernizacji armii, przybliża ten scenariusz - mówił Maciej Konieczny (Lewica Razem).
20:04
- Jest taka groźba i dzisiaj powinniśmy się skupić, żeby nasze bezpieczeństwo było jak najbardziej w Europie. [...] Powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo energetyczną, infrastrukturę krytyczną i łańcuchy dostaw- mówiła Joanna Kamińska (KO).
20:05
- Powinniśmy zwiększyć nakłady na obronność, zwiększyć potencjał polskiej armii, dozbrojenie, amunicję - mówił Rafał Kowalik (Bezpartyjni Samorządowcy)
20:06
- Musimy przygotowywać się na ewentualną obronę [...]. Musimy szkolić rezerwy, bo jeśli nie ma ludzi, którzy potrafią go użyć, sprzęt jest bezużyteczny - mówił Michał Dworczyk (PiS)
20:07
- Musimy wzmacniać nasz potencjał jeśli chodzi o polską obronę przeciwlotniczą [...] Musimy mieć przeszkolonych obywateli, którzy potrafią się obsługiwać bronią, dlatego musimy zadbać, by mieli do niej dostęp - mówił Krystian Kamiński (Konfederacja)
20:08
- Słyszymy, że polskie siły polityczne są zjednoczone jeśli chodzi o obronność [...] Putin nigdy nie zaryzykował i nie zaryzykuje, dlatego tak ważny jest wysiłek modernizacyjny - mówił Paweł Zalewski (Trzecia Droga)
20:09
Zaczyna się runda druga, w której politycy mogą zadawać pytania sobie nawzajem.
20:10
Maciej Konieczny pyta Joanną Kamińską, czy upartyjnienie obronności nie poszło za daleko.
20:11
- Obronność jest bardzo ważna. Musimy być gotowi, na to co się wydarzy w ciągu najbliższych miesięcy, bo Rosja będzie coraz mocniej uderzać - mówiła Joanna Kamińska (KO)
20:12
Joanna Kamińska pyta Krystiana Kamińskiego jak Konfederacja może być odpowiedzialna za bezpieczeństwo w Europie.
20:13
- Powinno nam zależeć, żeby granica z Rosją nie była dłuższa i żeby Rosja nie wygrała wojny z Ukrainą - mówił Krystian Kamiński (Konfederacja)
20:14
Rafał Kowalik pyta Pawła Zalewskiego jako ministra obrony narodowej co będzie, jeśli dostanie się do PE.
20:15
- Chodzi o to, abyśmy potwierdzili zaufanie wyborców [...] Zajmuję się współpracą z Unią Europejską, gdzie pracujemy nad programem wsparcia dla przemysłu obronnego, to ma być 100 mln euro - mówił Paweł Zalewski (Trzecia Droga)
20:17
- Wszystkie siły powinny być rzucone, żeby zadbać o bezpieczeństwo [...] Każda metoda na powstrzymanie Rosjan jest dobra - mówił Paweł Zalewski (Trzecia Droga) w odpowiedzi na pytanie Dworczyka o miny przeciwpiechotne.
20:18
Krystian Kamiński pyta Joanną Kamińską, dlaczego PO nie chcę powstania CPK
20:18
- Jesteśmy za tym, żeby inwestować w infrastrukturę, inwestować w kolej, a nie w projekty, które są nierentowne - mówiła Joanna Kamińska (KO)
20:19
Paweł Zalewski pyta Krystiana Kamińskiego czy Polska powinna wyjsć z UE
20:19
- Ja nie jestem przywiązany do UE, powinniśmy być tak długo, jak spełnia nasze interesy. Jeśli tego nie robi, powinniśmy móc wstać od stołu - mówił Krystian Kamiński (Konfederacja)
20:20
Paweł Zalewski pyta o program nuclear sharing Macieja Koniecznego
20:21
- Polska jest interesariuszem, bo ewentualny konflikt nuklearny w tej części świata dotyczy nas. [...] Oczekiwałbym merytorycznego uzasadnienia, jak nasze bezpieczeństwo zwiększa przesunięcie broni na wschód - mówił Maciej Konieczny (Lewica Razem).
20:22
Krystian Kamiński pyta o możliwość wysłania polskiego wojska na Ukrainę Pawła Zalewskiego
20:23
- Bierzemy udział we wsparciu Ukrainy w olbrzymim stopniu, bo to jest w naszym interesie [...] Przygotowujemy kolejny transport broni [...] Nie zgadzam się na to, żeby polscy żołnierze brali udział w wojnie na Ukrainie - mówił Paweł Zalewski (Trzecia Droga)
20:24
Michał Dworczyk pyta Joannę Kamińską o zaporę na granicy polsko-białoruskiej
20:25
- Pewne jest to, że potrzebna jest nam nowa polityka migracyjna i sposób zarządzania osobami przyjeżdżających z innych krajów [...] Musimy patrzeć w tym wszystkim na prawa człowieka - mówiła Joanna Kamińska (KO)
20:26
Rafał Kowalik pyta Michała Dworczyka o cyberbezpieczeństwo i wyciek maili
20:27
- Odniosę się do ustaleń amerykańskiej firmy [...] Stwierdziła, ze hakerzy związani z siłami białoruskimi przeprowadzili szeroką akcję hakowania skrzynek pocztowych polskich polityków, byłem jedną z tych osób [...] Chciałbym, aby służby ustaliły coś w tej sprawie - mówił Michał Dworczyk (PiS)
20:28
Joanna Kamińska pyta Michała Dworczyka o poprzednią politykę zagraniczną i brak kompetencji polityków PiS
20:28
- Uważam, ze Polska zdała podstawowy egzamin jeśli chodzi o bezpieczeństwo, podczas pełnoskalowego ataku Rosji na Ukrainę - mówił Michał Dworczyk (PiS)
20:29
Maciej Konieczny pyta Michała Dworczyka o sojusze z sympatykami Kremla
20:30
- Politycy spotykają się z innymi politykami i to jest normalne, tylko tak można przekonać ich do zmiany zdania - mówił Michał Dworczyk (PiS)
20:32
Maciej Konieczny pyta Pawła Zalewskiego czy Polska i UE powinna wyciągnąć poważne konsekwencje wobec Izraela
20:32
- To, co się dzieje w Gazie i ilość cywilnych ofiar absolutnie szokuje dlatego Polska ostatnio wsparła w ONZ Palestynę i dostarcza im pomoc humanitarną. To niezbędne, abyśmy zachowali zdrowy osąd - mówił Paweł Zalewski (Trzecia Droga)
20:33
Joanna Kamińska pyta Pawła Zalewskiego o kwestię aborcji
20:35
- Legalna aborcja powinna być bezpieczna, tu wszyscy mają moje wsparcie [...] Ja jestem zwolennikiem referendum, bo tak ważna sprawa, która doprowadziła dyskusję polityczną do skraju rozgrzania powinna być rozstrzygana przez wszystkich obywateli - mówił Paweł Zalewski (Trzecia Droga)
20:35
Rafał Kowalik pyta Joannę Kamińską o Zielony Ład w kontekście bezpieczeństwa
20:36
- Musimy być gotowi nie tylko, żeby więcej wydawać na wojnę, ale żeby było to z mniejszą szkodą dla środowiska [...] Obrona staje się bardziej zielona - mówiła Joanna Kamińska (KO)
20:37
Michał Dworczyk pyta Pawła Zalewskiego o Legion Europejski
20:38
- Już dzisiaj istnieją siły szybkiego reagowania, które mają oddziałowywać na najbliższych sąsiadów. Niedługo Polska zadeklaruje większe zaangażowanie [...] UE nigdy nie zastąpi i nie może zastąpić NATO - mówił Paweł Zalewski (Trzecia Droga)
20:39
Krystian Kamiński pyta Michała Dworczyka o pakt migracyjny i sprowadzanie legalnych migrantów
20:41
- Tego wymaga polski rynek, Polska ma problemy z demografią. [...] Politykę migracyjną należy przyjąć w sposób mądry tak, aby osoby, które zamierzają się osiedlić, nie stanowiły zagrożenia - mówił Michał Dworczyk (PiS)
20:41
Paweł Zalewski pyta o zaporę na granicy Joannę Kamińską
20:42
- Jestem za tym, aby zwiększyć bezpieczeństwo osób które są i przybywają do Polski, abyśmy tak dbali o Polskę, żeby nie było ataków hybrydowych - mówiła Joanna Kamińska (KO)
20:43
Zaczyna się runda trzecia, w której uczestnicy będą losować pytania z puli 20 wcześniej nadesłanych przez widzów.
20:44
Czy obawia się Pan/Pani rosyjskich wpływów na wynik europejskich wyborów?
20:44
- Obawiam się pośrednich wpływów przez wojnę informacyjną - mówił Maciej Konieczny (Lewica Razem).
20:45
Czy państwa członkowskie współpracujące z Putinem, jak np. Węgry, powinny być pozbawione prawa głosu w UE?
20:45
- Powinna być jakaś procedura, która nałoży jakieś sankcje, by te kraje starały się bardziej współpracować - mówiła Joanna Kamińska (KO)
20:45
Jak skłonić naszych europejskich sojuszników do zwiększenia wydatków na obronność?
20:46
- Powinniśmy inwestować w polski przemysł zbrojeniowy - mówił Rafał Kowalik (Bezpartyjni Samorządowcy)
20:46
Czy powinna powstać wspólna armia UE?
20:46
- Absolutnie nie, to jest jakaś mrzonka. Widzimy, ile problemów ma dziś NATO - mówił Michał Dworczyk (PiS)
20:47
Czy powinien zostać powołany komisarz UE ds. obronności?
20:47
- Może zostać powołany, ale to nic nie zmieni - mówił Krystian Kamiński (Konfederacja)
20:48
Komisja Europejska przeznaczy 500 mln euro na produkcję amunicji w Europie. Do Polski trafi z tego tylko 2,1 mln. Dlaczego tak mało?
20:49
- Program ma służyć wzmocnieniu amunicji w Europie [...] To jest za mało, bo Polska potrzebuje dla siebie większych inwestycji. Środki będą szły z UE, ale też z polskiego budżetu - mówił Paweł Zalewski (Trzecia Droga)
20:49
Kryzys uchodźczy na polsko-białoruskiej granicy okazał się być elementem wojny hybrydowej Rosji z Europą. Czy Unia Europejska dostatecznie wsparła polskie władze w tamtej sytuacji? Jaka powinna być reakcja UE w takich kryzysach?
20:50
- Mieliśmy z tym do czynienia w przypadku uchodźców z Ukrainy. Wtedy wsparcie z UE było za małe w stosunku do zaangażowania - mówił Maciej Konieczny (Lewica Razem).
20:50
Czy Polska powinna, jak proponował prezydent Andrzej Duda przystąpić do programu Nuclear Sharing?
20:51
- Powinna być debata merytoryczna, czy będziemy kontrolę - mówiła Joanna Kamińska (KO)
20:51
Czy Unia Europejska powinna móc wpływać na politykę obronną państwa członkowskich, w tym w kwestiach związanych z przemysłem obronnym państw członkowskich?
20:52
- UE powinna nam pomagać, powinniśmy o te pieniądze występować. [...] UE powinna popierać stanowisko Polski w sprawie imigrantów - mówił Rafał Kowalik (Bezpartyjni Samorządowcy)
20:52
Europejski system obrony powietrznej to zainicjowany przez Niemcy w 2022 r. program obrony powietrznej, do którego przyłączyło się 18 kolejnych państw. Czy Polska powinna przystąpić do tego programu?
20:53
- Polska powinna rozwijać swój bardziej rozwinięty program. Gdybyśmy mieli się włączyć w taki program, np. zabezpieczając program dostaw wyrzutni, to jest do rozważenia - mówił Michał Dworczyk (PiS)
20:53
Tzw. europejska autonomia strategiczny zakłada, że Unia powinna bardziej aktywnie działać na arenie światowej w sprawach militarnych. Czy to słuszny kierunek? Jak Pana/Pani zdaniem powinno to wyglądać w praktyce?
20:54
- To USA są gwarantem bezpieczeństwa Europy. Nie widzę możliwości zaangażowania się Europy gdziekolwiek indziej, to XIX-wieczne mrzonki - mówił Krystian Kamiński (Konfederacja)
20:54
Czy Ukraina powinna zostać członkiem Unii Europejskiej?
20:54
- Tak, o to toczy się ta walka: czy Ukraina jest na Wschodzie, jak chce Putin, czy jest na Zachodzie - mówił Paweł Zalewski (Trzecia Droga)
20:55
Zaczyna się runda czwarta, czyli podsumowanie
20:57
- Długofalowo nasze bezpieczeństwo zależy od osadzenia w demokratycznej Europie. W tym momencie NATO i sojusz z USA jest kluczowe. Musimy być przygotowani, ze te gwarancje mogą być mniejsze lub zniknąć. Liczenie, ze zawsze będzie jak teraz, może być zgubne. Polska potrzebuje stabilnej Europy. Nie róbmy tego, co chce Rosja - mówił Maciej Konieczny (Lewica Razem).
20:58
- Agenda polska i europejska się przenikają jeśli chodzi o obronność. Polska powinna być liderem europejskiej obronności. W Brukseli powinny być osoby, które będą walczyć o europejskie i polskie bezpieczeństwo. To także kwestia schronów czy infrastruktury. Ważne, by byli kompetentni ludzie, którzy zadbają o to w Brukseli - mówiła Joanna Kamińska (KO)
21:00
- Chcemy się skupić na interesie i obronności naszego kraju, dopiero potem wspomagać Ukrainę Pomogliśmy już wystarczająco. Dosyć rozdawnictwa, dosyć programów socjalnych dla osób, które nielegalnie przekroczyły naszą granicę. Na chwilę obecną żyjemy w kraju bezpiecznym, nie powinniśmy szukać zwady - mówił Rafał Kowalik (Bezpartyjni Samorządowcy)
21:01
- Powinniśmy zrobić wszystko, by tematy związane z obronnością wyjąć ze sporów politycznych. Kraj tak głęboko podzielony zaczyna mieć problemy wewnętrzne i staje się łatwym celem z zewnątrz. Ważne jest szkolenie rezerw, bo to one wygrywają, a nie armia zawodowa i autonomia w zakresie produkcji amunicji. Powinniśmy wzmacniać NATO - mówił Michał Dworczyk (PiS)
21:03
- Historia pokazuje, ze jeśli sami się nie obronimy, nikt za nas tego nie zrobi. Ułatwienie dostępu do broni palnej to podstawowa rzecz. Obywatele powinno sami się szkolić, naród przeszkolony jest mniej narażony na atak. Wierzenie, ze armia europejska nas obroni, to mrzonka. Szkolmy własny naród, kupujmy sprzęt, sprawdźmy do tego, że nikt nie będzie chciał nas atakować. Pochylmy się nad nuclear sharing - mówił Krystian Kamiński (Konfederacja)
21:05
- Dziękuję redakcji za tę debatę. Rozmawiamy o konkretach, różnimy się w szczegółach, ale w tym, co jest najważniejsze, jesteśmy zgodni. Powinniśmy rozumieć, jaka jest rola NATO. UE jest od tego, by państwa były odporne. Obrona cywilna powinna być skuteczna - mówił Paweł Zalewski (Trzecia Droga)
21:05
To koniec naszej debaty. Dziękujemy, że byliście z nami!