wirus

i

Autor: www.pixabay.com

"Czas na radykalne kroki". Paszporty covidowe w całej Polsce? Wirusolog wyjaśnia

2022-01-02 13:01

- Szkoda ludzi, którzy są w Radzie Medycznej przy premierze. To, co oni doradzają, było od początku całkiem jasne. Oni doradzają wprowadzenie certyfikatów covidowych i przestrzeganie tego typu obostrzeń - mówiła w TVN24 wirusolog profesor Krystyna Bieńkowska-Szewczyk. Ekspertka dodała, że przedstawiciele poszczególnych zawodów "powinni być zaszczepieni przymusowo".

Omikron w Polsce

- Sytuacja jest rzeczywiście taka, że trzeba w końcu podjąć jakieś radykalne kroki - mówiła w poranku "Wstajesz i weekend" w TVN24 o rozwoju epidemii w Polsce profesor Krystyna Bieńkowska-Szewczyk, kierownik Zakładu Biologii Molekularnej Wirusów Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Zdaniem wirusologa "szkoda ludzi, którzy są w Radzie Medycznej przy premierze". - To, co oni doradzają, było od początku całkiem jasne. Oni doradzają wprowadzenie certyfikatów covidowych i przestrzeganie tego typu obostrzeń - podkreśliła. Zdaniem prof. Bieńkowska-Szewczyk, minister zdrowia Adam Niedzielski nie jest najważniejszą osobą w rządzie w walce z pandemią. - Jego decyzje są oczywiście w jakiś sposób wymuszone przez decyzje ogólnorządowe - dodała specjalistka.

Prof. Bieńkowska-Szewczyk podkreśliła, że wprowadzenie w Polsce obowiązkowych szczepień dla wszystkich "rzeczywiście mogłoby doprowadzić do bardzo dużych komplikacji". - Natomiast wybrane zawody, które mają najwięcej kontaktów z ludźmi, tak jak doradzała Rada Medyczna i inni eksperci, powinni być zaszczepieni przymusowo. To znaczy nie przymusowo, tylko powinny być takie restrykcje, które do tego szczepienia zmuszają - dodała.

Z kolei dla wszystkich obywateli "można by wprowadzić ten rodzaj obostrzeń, że do wielu miejsc można wejść tylko wtedy, jeżeli ma się świadectwo zaszczepienia". - To ogromnie by pomogło w zwalczeniu epidemii - oceniła prof. Bieńkowska-Szewczyk. Jak podkreśliła, "u nas sytuacja jest rzeczywiście taka, że trzeba w końcu podjąć jakieś radykalne kroki".

Sonda
Czy rząd powinien wprowadzić restrykcje dla osób niezaszczepionych?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE