Andrzej Duda w Davos

i

Autor: Jakub Szymczuk/KPRP Andrzej Duda w Davos

Wybory w Polsce

Co obiecał Polakom Andrzej Duda? Tego jeszcze nie zrealizował

2023-02-05 17:58

Andrzej Duda jest w połowie swojej drugiej kadencji jako prezydent Polski. Pomimo drugiej kadencji musiał w wyborach prezydenckich coś obiecać Polakom, by ci w większości głosujących po prostu go wybrali. Choć prezydent ma mniejszą moc sprawczą niż premier, to wciąż ma wiele możliwości do wpływania na życie obywateli w danym państwie. Zobacz, co Andrzejowi Dudzie pozostało jeszcze do realizacji.

Andrzej Duda - obietnice wyborcze

Andrzej Duda w sierpniu 2020 roku po raz drugi został prezydentem Polski. Jednak zanim to się stało, Andrzej Duda obiecał wyborcom kilka ważnych rzeczy. Na liście jego wyborczych obietnic znalazły się m.in. budowa gazociągu Baltic Pipe, dodatek solidarnościowy czy zapewnienie żłobków we wszystkich gminach. W tym momencie warto zadać pytanie: które z tych obietnic zostały zrealizowane, a które wciąż czekają na realizację?

To udało się zrealizować. Andrzej Duda zapowiedział, że w trakcie pandemii osoby, które straciły pracę otrzymają 1400 zł zasiłku - to udało się zrealizować. Prezydent zapowiadał również, że dzieci otrzymają bon turystyczny w wysokości od 500 do 1000 zł i tak się stało. Na liście wyborczej było również utworzenie Funduszu Medycznego, który ma finansować leczenie m.in. pacjentów z rzadkimi chorobami oraz onkologicznych. Na razie został on powołany, jednak nie wykorzystuje całego budżetu. Duda obiecał też  przekop Mierzei Wiślanej, co można uznać za zrealizowane i bodę Centralnego Portu Komunikacyjnego - ale ta inwestycja potrwa znacznie dłużej niż kadencja Dudy.

Co jeszcze czeka na realizację? Wyborcy nadal czekają na emerytury stażowe i żłobki (żłobek w każdej gminie). Na paragonach wciąż brak informacji o tym, że dany produkt pochodzi z Polski. Emeryci czekają też na decyzje w sprawie 15. emerytur, o których Andrzej Duda wielokrotnie wspominał w kampanii. 

Sonda
Czy Andrzej Duda jest dobrym prezydentem?
Politycy od Kuchni - Joanna Senyszyn

Prezydent nie powinien przyznawać w Davos, że Polska wyzbyła się uzbrojenia?

Były premier krytykuje wystąpienie Andrzeja Dudy. POSŁUCHAJ!

Listen on Spreaker.