Alaksandr Łukaszenka

i

Autor: Prachatai flickr.com Alaksandr Łukaszenka

Białoruś wzywa rezerwistów do wojska. Dojdzie do inwazji na Ukrainę? Znamy prawdę

2022-07-01 12:17

Niepokojące informacje nadchodzą od kilku dni z Białorusi. Przy granicy z Polską i Ukrainą mężczyźni w wieku poborowym są powoływani do wojska, które bierze udział w białorusko-rosyjskich manewrach. – Zagrożenie jest bardzo realne – twierdzą Ukraińcy. – To wszystko jest na pokaz. Nie sądzę, aby mogło dojść do inwazji – studzi nastroje Pavel Chuduk, białoruski opozycjonista i działacz społeczny.

Atak z terytorium Białorusi wciąż realny?

– Zagrożenie ponownym atakiem Rosji na Ukrainę z terytorium Białorusi oraz udział białoruskich żołnierzy w kolejnej fali agresji jest realne – poinformował niedawno generał Siergiej Kriwonos, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. Jednocześnie z Białorusi dochodzą informacje o trwających ćwiczeniach wojsk Federacji i Białorusi, a także o powoływaniu do wojska rezerwistów mieszkających na terenach przy granicy z Polską i Ukrainą. Jednocześnie nasila się konflikt między Rosją i Litwą o zakaz tranzytu towarów do Obwodu Kaliningradzkiego, co może skłonić Rosję do próby zaatakowania Litwy w celu utworzenia korytarza transportowego.

Ławrow o rzezi cywilów na Ukrainie: "Nie wstydzimy się! Rosja jest, jaka jest"

Działania Łukaszenki tylko na pokaz

Jak te zjawiska odbierane są przez mieszkańców Białorusi? – Ruchy wojsk przy granicach z Polską i Ukrainą to nic nowego. Aktualnie jest większa aktywność wojsk Białorusi w odpowiedzi na aktywność wojsk NATO w Polsce i państwach bałtyckich. Te działania nic nie znaczą. Łukaszenka chce pokazać, że armia funkcjonuje i ma sprzęt. Żadnej inwazji nie będzie – mówi nam Pavel Chuduk, mieszkający w Mińsku działacz społeczny. – Gdyby Białoruś zaatakowała Ukrainę, prawdopodobnie można by mówić o wybuchu III wojny światowej. Wówczas by doszło zapewne do konfliktu z Litwą i może byśmy musieli bronić Kaliningradu, a następnie rozpocząć wojnę z Polską. To byłby koniec znanego nam świata – uważa Chuduk.

Przesmyk Suwalski i blokada Kaliningradu przez Litwę. "Decyzja musi zostać podjęta do 10 lipca"

Express Biedrzyckiej - Michał Kamiński: Mam obawę czy kolejne wybory będą wolne
Sonda
Czy Białoruś uderzy w Ukrainę?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE