Pieniądze z KPO

i

Autor: moerschy / CC0 / pixabay.com Pieniądze z KPO nadal pod dużym znakiem zapytania

NIEOFICJALNE USTALENIA

Komisja Europejska podpisała tzw. ustalenia operacyjne dotyczące polskiego KPO

2022-12-12 13:21

Jak nieoficjalnie ustaliła dziennikarka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka: - KE podpisała ustalenia operacyjne dla polskiego Krajowego Planu Odbudowy – ustaliłam nieoficjalnie. Są one kluczowe, by można było złożyć wniosek o pierwsze płatności z KPO, ale by pieniądze zostały przekazane konieczne spełnienie tzw. kamieni milowych - podała na Twitterze. Faktycznie: - Komisja Europejska podpisała tzw. ustalenia operacyjne dotyczące polskiego Krajowego Planu Odbudowy – poinformował w poniedziałek PAP minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Będzie przełom ws. KPO? Nieoficjalne ustalenia

Od dłuższego czasu ciągnie się sprawa wypłat z KPO, czyli Krajowego Planu Odbudowy. Dziennikarka Polskiego Radia w Brukseli, Beata Płomecka powiadomiła w poniedziałek (12.12) rano, że według jej ustaleń pieniądze z KPO są coraz bliżej: - KE podpisała ustalenia operacyjne dla polskiego Krajowego Planu Odbudowy – ustaliłam nieoficjalnie. Są one kluczowe, by można było złożyć wniosek o pierwsze płatności z KPO, ale by pieniądze zostały przekazane konieczne spełnienie tzw. kamieni milowych - podała dziennikarka. 

A. SOBOŃ: PRAWDZIWE PIENIĄDZE Z KPO TO LATA 2024-25

Komisja Europejska odpisała tzw. ustalenia operacyjne dotyczące polskiego KPO

- Komisja Europejska podpisała tzw. ustalenia operacyjne dotyczące polskiego Krajowego Planu Odbudowy – poinformował w poniedziałek PAP minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. W tej chwili na finiszu jest przygotowanie pierwszego wniosku o płatność - dodał. Minister Puda wskazał, że ustalenia operacyjne zostały przez niego podpisane 5 grudnia, a 9 grudnia podpis pod dokumentem złożył komisarz ds. gospodarczych UE Paolo Gentiloni. Jak podało MFiPR, ustalenia operacyjne to 350-stronicowy techniczny dokument, który określa m.in. jaką dokumentację Polska będzie musiała przedstawić we wnioskach o płatność, żeby udowodnić zrealizowanie każdego z 283 kamieni milowych i wskaźników, jakie mamy w KPO (tzw. mechanizmy weryfikacji). Dodano, że podpisanie ustaleń operacyjnych otworzyło Polsce formalną możliwość, aby złożyć wniosek o płatność do KE.

Minister Grzegorz Puda podkreślił, że "wynegocjowanie z Komisją zapisów tego dokumentu trwało zaledwie 3 miesiące, o wiele krócej niż w przypadku innych państw członkowskich". Poinformował PAP, że "w tej chwili na finiszu jest przygotowanie pierwszego wniosku o płatność, który obejmuje 37 mierników (28 w części dotacyjnej, 9 w części pożyczkowej) realizowanych w okresie od 1 lutego 2020 r. do 30 czerwca 2022 r.". Jak podał minister Puda, płatność z KE w ramach tego wniosku to 2 851 mln euro z części grantowej i 1 369 mln euro z części pożyczkowej KPO (razem ok. 4,2 mld euro).

Sonda
Ufasz Unii Europejskiej i jej instytucjom?
Nasi Partnerzy polecają