"Super Express": - Pojawił się projekt pracowniczych planów kapitałowych, w których Polacy mają być zachęcani do dodatkowego oszczędzania na emerytury.
Marek Zuber: - I bardzo mi się ten pomysł podoba. W polskich realiach ten pomysł jest bardzo dobry. Bardzo dobra jest już zasada, że do PPK przystępują wszyscy i dopiero po pewnym czasie, świadomie, jeżeli ktoś będzie chciał, będzie się mógł wycofać. I nie za darmo.
- Czyli brak dobrowolności.
- To jest dobrowolność, tylko odwrócona. Bo nie zachęca się i nie czeka, by ktoś przystąpił. Przystępują wszyscy. Daje się możliwość wycofania. To także zachęta do dodatkowego oszczędzania na emerytury. Bo te z ZUS będą głodowe i kropka. Tu nie ma co udawać, że będzie inaczej. Dodatkowo jest tu budowanie środków makroekonomicznych, które mogą wspierać rozwój gospodarki. To lepsze niż to, co dziś.
- Dziś państwo nie wspiera rozwoju?
- Wspiera, ale przez nacjonalizację. A to dużo gorsze niż fundusze prywatne. Pytanie, czy te fundusze będą naprawdę prywatne. Nie wiemy, co się wydarzy przez rok, co będzie po kilku latach. Może to będą fundusze niby niezależne, ale większość będzie należała do państwa jak PKO czy Alior? To niejedyne moje obawy.
- Jakie jeszcze?
O trwałość tego systemu. W 1999 r. obiecano Polakom jakiś system, który już po chwili został zmieniony choćby w kwestii dziedziczenia. Po kilkunastu latach go rozmontowano i zniszczono. Czy tak nie będzie i tym razem? I druga obawa, że to w pewien sposób powtórzenie OFE, więc dlaczego ma się lepiej udać?
- OFE było drogie, opierało się na obligacjach.
- Po demontażu przez Rostowskiego zajmowały się akcjami. Problemem OFE był głównie zbyt wysoki koszt, ale także bardzo niska konkurencja między nimi. Ten nowy pomysł zakłada inwestycje w akcje, ale pytanie, jakie będą zasady? W co inwestujemy, jaki maksymalny poziom ryzyka inwestycji w jedną spółkę? Wicepremierowi Morawieckiemu zależy na wspieraniu nowych technologii, ale to oznacza potencjalnie większe zyski przy większym ryzyku. Czy emerytury nie powinny się jednak opierać bardziej na czymś pewniejszym? Te szczegóły będą decydowały.
Zobacz też: Reforma emerytalna: jedną składkę rocznie zapłacą wszyscy pracownicy?
Może cię zainteresować: Ile można dorobić do emerytury
Polecamy: Tak będziemy oszczędzać na emeryturę. Nowe szczegóły dot. Pracowniczych Planów Kapitałowych