Marian Banaś (65 l.), prezes NIK

i

Autor: Paweł Dąbrowski/Super Express Marian Banaś (65 l.), prezes NIK

Banaś na wojnie z PiS! Zobacz co chce zrobić z NIK

2020-08-03 17:00

Szef Najwyższej Izby Kontroli, Marian Banaś (65 l.) chce reformy instytucji. Jak opisuje "Dziennik Gazeta Prawna", Banaś chce m.in. corocznej publikacji raportu o stanie państwa, zwiększenie ilości kontroli i stworzenie specjalnej grupy kontrolerów, którzy mają doraźnie reagować m.in. na donosy od dziennikarzy, polityków i obywateli.

Pierwszy zapowiedzianych z raportów miałby się pojawić w przyszłym roku i rozliczyć walkę aparatu państwa z epidemią koronawirusa.

- Utworzyliśmy specjalny wydział do kontroli doraźnych - będzie szybko reagował na sygnały o nieprawidłowościach od obywateli, dziennikarzy czy parlamentarzystów - powiedział prezes NIK "Dziennikowi". Zdaniem gazety prezes NIK chce, by pod
jego kierownictwem Izba stała się stała się bardziej efektywna, a działania kontrolne mają przyśpieszyć. Pomóc ma ich informatyzacja oraz wykorzystywanie - jak opisuje "Dziennik" - sztucznej inteligencji. Co ciekawe, jako "społeczny doradca" szefa Izby, zatrudnienie znalazł w niej syn prezesa Banasia - Jakub.

W tym właśnie celu, zwiększyć ma się liczba kontrolerów. Większy nacisk ma być położony położony na kontrole doraźne. Marian Banaś jest skonfliktowany z Prawem i Sprawiedliwością po tym, jak CBA wszczęła postępowanie kontrolne, dotyczące jego oświadczeń majątkowych. 

Express Biedrzyckiej - Adam Struzik: Obawiam się wojny z samorządami. PiS dąży do destrukcji
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE