Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce

i

Autor: TOMASZ RADZIK / SUPER EXPRESS Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce

Mark Brzezinski

Ambasador USA ostrzega Polskę! Wielkie zagrożenie, chodzi o ustawę Sejmu

2023-05-26 22:45

Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski wystosował list do polskiego rządu, w którym ostrzega przed konsekwencjami procedowanymi w Sejmie przepisów znoszących zasady użytkowania wieczystego nieruchomości. USA obawia się, że infrastruktura krytyczna w Polsce może wpaść w ręce państw nastawionych wrogo do NATO.

Ambasador USA ostrzega Polskę. Chodzi o ustawę w Sejmie

Jak czytamy w "Gazecie Wyborczej" obawy USA zostały przekazane w liście Brzezinskiego do MON, MSZ, BBN, Kancelarii Prezydenta RP i marszałka Senatu Elżbiety Witek. List dotyczy ustawy, która znosi prawo użytkowania wieczystego do nieruchomości i przekształca je we własność. Ambasador USA w Polsce wskazuje, że w wyniku przepisów polska infrastruktura krytyczna może wpaść w ręce państw, które "nie budzą zaufania", a dzięki nowym przepisom "mogą wzmocnić swoją obecność w Polsce".

- Niezamierzoną konsekwencją przygotowywanej nowelizacji może być to, że wspomniane nie budzące zaufania państwa mogą przedsięwziąć w polskiej infrastrukturze krytycznej (w której skład wchodzę te nieruchomości) inwestycje wysokiego ryzyka lub nietransparentne. To z kolei mogłoby wpłynąć na działania Stanów Zjednoczonych, dwustronne relacje, działania NATO i przedsięwzięcia/operacje militarne na terenie Polski - ostrzega dyplomata w liście cytowanym przez "Gazetę Wyborczą".

Problemem inwestycje Saudyjczyków i Chińczyków?

Jak podaje informator "Wyborczej" obawy budzą chińskie inwestycje w Polsce oraz sprzedaż części Lotosu spółce z Arabii Saudyjskiej Saudi Aramco. Ambasador USA w Polsce zalecił rozważenie konsultacji międzyresortowych z udziałem MON, które dotyczyłyby wieczystej dzierżawy, czy własności na obszarze infrastruktury krytycznej. Brzezinski deklaruje również pomoc USA przy konsultacjach.

- To szczególnie ważne dla tych umów, które wiążą się z ryzykiem dla bezpieczeństwa narodowego i bliskością takich obiektów jak lotniska, porty morskie, przedsiębiorstwa pracujące dla przemysłu zbrojeniowego oraz magazyny - pisał w liście Brzezinski.

Raport Walczaka - ambasador Mark Brzezinski
Sonda
Czy USA powinny zgodzić się na transfer F-16 dla Ukrainy?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany