Tak mieszkał Edward Gierek w Beskidzie Żywieckim. Każdy może się tam przespać

i

Autor: Piotr Bławicki / Super Express Tak mieszkał Edward Gierek w Beskidzie Żywieckim. Każdy może się tam przespać

Ujmujące słowa

Adam Gierek nagle przypomniał swojego ojca. Miał ważny powód. "Cześć Jego pamięci"

2022-12-21 15:14

Edward Gierek był jednym z najbardziej znanych polityków epoki PRL. W Zagłębiu Dąbrowskim do dziś jest wspominany z sentymentem, ale nie tylko tam. Epoka Gierka to czasy, które wielu Polakom kojarzą się z rozwojem kraju spowodowanym przez I sekretarza KC PZPR. I właśnie Edwarda Gierka przypomniał w swoim wpisie jego syn, Adam Gierek. Miał ku temu ważny powód, bo dokładnie 52 lata temu jego ojciec został I sekretarzem KC PZPR.

Adam Gierek przypomniał zasługi swojego ojca

Adam Gierek postanowił przypomnieć krótko sylwetkę swojego ojca, jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich polityków z czasów PRL. Opisał, co ojciec zrobił dla Polski, ale też to, jak go wspominają w innych krajach, np. we Francji. Okazją ku temu była rocznica wyboru Edwarda Gierka na stanowisko I sekretarza Komitetu Centralnego PZPR. Dokładnie 20 grudnia minęły 52 lata od tego wydarzenia. Adam Gierek przypomniał, że jego ojciec był związany z Sosnowcem i bardzo wcześnie zaczął pracę, jeszcze jako dziecko. Miał zaledwie 13 lat, kiedy został górnikiem! Dziś to szokujące, ale w dawniej na kopalniach w wielu krajach pracowały także dzieci.

52 lata temu Edward Gierek został I sekretarzem KC PZPR

"20 grudnia br. minęła 52 rocznica objęcia przez Syna Zagłębiowskiej Ziemi - Edwarda Gierka funkcji I sekretarza KC PZPR .Urodzony w Porąbce w dniu 6 stycznia 1913, zmarł 29 lipca 2001r. pochowany w Sosnowcu cm. ul. Zuzanny. W 1923 roku wraz z rodzoną wyemigrował do Francji. W wieku 13 lat zaczął pracować pod ziemią jako górnik – ładowacz wózków (...) Cześć Jego pamięci!" - napisał Adam Gierek na swoim profilu na Facebooku, przypominając, że 52 lata temu jego ojca wybrano I sekretarzem KC PZPR. Edward Gierek w pamięci Polaków zapisał się jako I sekretarz KC PZPR i polityk, który sprawił, że kraj się rozwijał, a ludzie mieli też szansę poczuć powiew Zachodu. W grudniu 1970 roku zastąpił Władysława Gomułkę. Na początku 1971 roku zasłynął wiecowym zawołaniem: "No to jak, towarzysze, pomożecie?".

Poniżej zobaczycie galerię dawnej willi Edwarda Gierka, w której dziś można się przespać!

QUIZ. Najsłynniejsze cytaty polityków. Wiesz, kto to powiedział? My podajemy cytat, ty zgadujesz nazwisko

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. Kto to powiedział? "Nie ma czegoś takiego jak publiczne pieniądze. Jeśli rząd mówi, że komuś coś da, to znaczy, że zabierze tobie, bo rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy".